Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

Rychvaldští šachisté se stali mistry republiky

Podobně jako v předchozích letech se hráči Rychvaldského spolku šachového 1945 i letos vydali v polovině července do Pardubic, kde se každoročně koná otevřené Mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev. Turnaj je součástí festivalu šachu a deskových her Czech open, což je jedna z největších akcí tohoto druhu na světě, která trvá více než dva týdny.

Do Pardubic jsme tentokrát vyrazili v počtu 9 šachistů. Po dlouhých úvahách jsme družstva sestavili tak, že tým „A“ byl čtyřčlenný a měl za úkol zabojovat ve své kategorii (do ratingu ELO 1900) a tým „B“ byl pětičlenný a mohl zkusit zabojovat v kategorii do ELO 1700. Jde sice o turnaj čtyřčlenných družstev, ale většina týmů využila možnosti zapsat na soupisku až maximální počet 6 hráčů, aby se mohli prostřídat. „A“ tým jsme poskládali z mladých odchovanců Matouše Sikory (během turnaje oslavil 20 let), Tomáše Hanáka (23 let) a poněkud starších odchovanců Davida Semančíka (39) a Petra Brzezného (41).  My v týmu „A“ jsme neměli možnost střídání, a museli jsme tak za čtyři dny absolvovat velmi náročný maraton sedmi těžkých partií (které někdy trvají třeba i čtyři nebo pět hodin). Tým „B“ pak tvořili Petr Brezík, Břetislav Crha, Drahomír Lipus, Bohdan Adamčík a mladý Tadeáš Bednarz (16), pro kterého to byl první takto velký turnaj. Startovní listina turnaje čítala celkem 114 družstev, náš tým „A“ byl nasazený jako 72. a tým „B“ jako 104.

Turnaj začíná vždy ve čtvrtek odpoledne, kdy se hraje první kolo. Náš „A“ tým hned na úvod vyfasoval 15. nasazený tým z Kobylis, a i přes velký boj jsme prohráli 3:1. Pokračování v pátek už bylo mnohem úspěšnější, ve 2. kole jsme porazili tým z okolí hradu Trosky a ve 3. kole jsme neskutečně zabojovali a deklasovali v okresním derby na Mistrovství ČR silný tým Slovanu Havířov 3½:½. Sami hráči Havířova, všichni o třídu silnější než my, nevěřícně kroutili hlavami. Tato výhra nám dodala obrovské sebevědomí. V sobotu ve 4. kole dopoledne jsme sice těsně prohráli s velmi silným německým týmem Grossschonau. Odpoledne jsme nastoupili proti družstvu Naplechteam, za které hrála reprezentantka velmistryně Kulovaná. Ani ta ale po remíze s Matoušem Sikorou nezabránila naší celkové výhře. Průběžné pořadí vypadalo velmi dobře a ve výpočtech jsme se shodovali v tom, že jedna výhra ze dvou posledních kol by měla stačit na umístění na stupních vítězů v naší kategorii. V neděli už na nás začala doléhat únava z náročného programu, ale naštěstí mladíci náš tým podrželi. Dopoledne bojujeme se silným týmem z Poličky a díky výhrám dvou našich mladíků slavíme nečekanou remízu 2:2. Před posledním kolem jsme na prvním místě ve své kategorii o bod a remíza by nám tak měla stačit na medaili, na výhru nad 39. nasazeným týmem z Lysé nad Labem asi moc myslet nemůžeme. Postupem času vypadá partie Tomáše Hanáka na 2. šachovnici na výhru, a tak na 3. a 4. šachovnici uzavíráme se soupeři remízy a sázíme všechno na jednu kartu. V infarktové partii nakonec skutečně Tomáš poráží velmi silného soupeře a můžeme slavit i v posledním kole remízu 2:2. Naši přímí soupeři sice bojují také jako lvi, ale nakonec díky lepšímu skóre můžeme začít slavit neskutečný úspěch. Končíme na celkovém skvělém 36. místě a vítězíme v kategorii „amatérů“.

Naším snem a přáním bylo skončit ve své kategorii do 3. místa, ale tento sen jsme ještě překonali a vyhráli svou kategorii. Na slavnostním vyhlášení jsme si mohli vychutnat gratulace pořadatelů a potlesk soupeřů. Neděle 14. 7. 2019 se zlatým písmem zapsala do historie rychvaldského šachu, náš tým díky obrovské bojovnosti, nasazení a soudržnosti získal titul mistrů České republiky ve své kategorii. O takovém úspěchu se generacím rychvaldských šachistů asi ani nesnilo, ale díky systematické práci s mládeží a už věhlasnému rychvaldskému týmovému nasazení se sen stal skutečností.

Děkujeme za podporu města Rychvald a věříme, že i díky rychvaldským šachistům teď už celá šachová republika zná a ví, kdeže se ten Rychvald nachází.

slavnostní vyhlášení výsledků

Slavnostní vyhlášení vítězů a mistrů republiky v kategorii do ELO 1900 - zleva generální manažer festivalu Czech Open Jiří Petružálek, Matouš Sikora, Petr Brzezny, klečící Tomáš Hanák, David Semančík a ředitel festivalu šachu a deskových her Czech Open a náměstek primátora Pardubic Jan Mazuch.Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.