Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

Šachový kroužek

Zveme všechny kluky a holky, kteří se chtějí naučit hrát šachy. Přijďte k nám do šachového kroužku!

Těší se na vás zkušení trenéři z řad členů rychvaldského klubu.

Pro: pro úplné začátečníky i pokročilé, všechny děti od 6 let
Kdy: každé pondělí a pátek od 16 do 17 hod.
Kde: šachová klubovna při DDM Rychvald, Nám. Míru 1609, Rychvald
Cena: 500,- za pololetí

Na co se můžete těšit:

 • naučíte se pravidla šachu
 • porozumění taktice a strategii v partii
 • klubové přebory pro žáky
 • účast na mládežnických turnajích ve spolupráci s ŠK Orlová
 • turnaje v bleskovém a rapid šachu
 • simultánky
 • a mnoho dalšího...

Kontakty

 • Trenéři:
  • David Semančík, tel.: 605 248 869, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • Tomáš Hanák
  • Matouš Sikora
 • Předseda klubu:
  • Ing. Bohdan Adamčík, tel.: 604 571 446, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • DDM Rychvald
  • Mgr. Judita Jandová, tel.: 596 546 315, mobil: 604 908 327, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. web: http://www.ddmrychvald.cz

Jarní turnaj dětí v kroužku

1804 jarni turnajV pátek 13.4. si děti v našem šachovém kroužku zahrály "Jarní turnaj 2018". Dle očekávání vyhrál s plným počtem bodů matador Danek Beran. Z ostatních dětí, které do kroužku chodí podstatně kratší dobu, si suverénně počínal Danek Grab, který v turnaji zaznamenal pouze prohru s vítězem a ostatní partie vyhrál. S odstupem dalších dvou bodů skončil na 3. místě Michal Svrčina. Diplom za nejlepší odehranou partii si odnesl Filip Skalka za svou partii s Valentinkou.

Myslím, že si děti užily pěkné šachové zápolení. Každý účastník si odnesl domů nějakou tu drobnou cenu a sladkost, ti nejúspěšnější samozřejmě i diplom.

Turnaj o vánočního kapra 2017

1712 vanocni turnajV pátek 15.12.2017 proběhl v kroužku tradiční turnaj o vánočního kapra.

Pro většinu dětí, které chodí do kroužku teprve od začátku školního roku, byl tento turnaj úplně prvním v jejich životě a navíc se hrálo s šachovými hodinami. Boje tedy nehořely jenom na šachovnici, ale často hlavně v hlavách dětí, které bojovaly s nezvyklým elementem času.

Ač po šachové stránce hra trpěla nezkušeností a strestem a partie byly plné nastrčených figur a nevyužitých příležitostí, tak po strance sportovní turnaj účel splnil a myslím, že si všichni domů odnášeli pěkný zážitek. V turnaji zvítězil matador Danek Beran, kterému začínající malí šachisté samozřejmě nemohli být konkurencí. Z malých dětí se s nástrahami 64 polí a šachových hodin nejlépe vypořádal Honza Kellner a na třetím místě skončila Dominika Kočvarová.

V závěru se rozdaly diplomy a věcné ceny a Danka s Honzou čekala tradiční povinnost vylovit si svou živou odměnu z připravené vaničky. Oproti loňskému roku se Dankovi tenktokrát podařilo vylovit kapříka bez větších problémů, zato Honza bude muset do příštího roku tuto činnost lépe potrénovat, protože i přes opakované pokusy zůstal šupináč nakonec ve vaničce a musel jsem jej vylovit já.

Turnaj šachových nadějí 2017

1704 tsnBeskydská šachová škola pořádá tradičně ve velikonočním termínu ve Frýdku-Místku velký mezinárodní turnaj pro děti a mládež s názvem Turnaj šachových nadějí. Letošního - již 38. ročníku - se v kategorii do 12 let zúčastnili i 4 svěřenci rychvaldského šachového kroužku.

Naši kluci to v silné mezinárodní konkurenci 97 hráčů z celé Evropy neměli vůbec jednoduché. Bojovali statečně, své partie rozehráli obvykle celkem dobře, některé zbytečné chyby a hrubky je ale často připravily o naději na bodový zisk. V konečných výsledcích se tedy naši hráči pohybovali v dolní části startovního pole. Nejlépe zahrál Roman Mrázek, který nasbíral solidní 3 body.

Jako trenér věřím, že každá - byť prohraná - partie představovala pro kluky velký přínos do budoucna a celý turnaj pořádnou zkušenost z měření sil s nejlepšími mladými hráči Evropy.

KP mládeže 3. kolo (Ostrava, 7.1.2017)

1701 kp mladeze ostravaV sobotu 7. ledna děti z kroužku absolvovaly další rapid turnaj v rámci krajského přeboru mládeže. 3. kolo se tentokrát hrálo v Ostravě-Zábřehu a na startu kategorie U12, ve které hráli i naši 4 svěřenci, se sešlo 28 hráčů. V mrazivém počasí přišel vhod teplý čaj zdarma, po chvíli se účastníci ale zahřáli už sami při bojích za šachovnicí.

Nejlépe se tentokrát vedlo Dankovi Beranovi, který nasbíral pěkných 4,5 bodů a umístil se na pěkném 7. místě. Dlužno ovšem dodat, že 2 partie vyhrál - i přes opakované upozornění, že tak hrát nemá - na variantu šustrmatu. 

Roman zahrál standardně dobře, zbytečně ovšem v některých partiích nabízí remis v době, kdy ještě o výsledku zdaleka není rozhodnuto a určitě by se vyplatilo hrát dál. Chápu jeho obavu z chyby a prohry, ale pokud nezačne hrát partie do konce, tak se nemůže naučit hrát lépe koncovky.

Výkon Gregora i Jirky byl jako na houpačce. V některých partiích hráli pěkné šachy, v jiných ale nechali z nepozornosti stát figuru nebo přehlíželi elementální taktické obraty, a tomu odpovídá i konečný bodový zisk.

Předvánoční shrnutí

1612 talent cupČas před Vánoci byl pro děti z kroužku celkem dost nabitý, na následujících řádcích přináším dodatečně alespoň krátké shrnutí.

První prosincovou akcí byl 2. ročník rapidu v Dolní Lutyni - DAFO CUP. Kromě dětí z kroužku jsem se turnaje zúčastnil i já a Tomáš Hanák. Z kluků se nejlépe dařilo Romanovi Mrázkovi, který získal 4 body, tři vítězství si pak připsali Jirka, Danek i Radek. 

Již 9.12. pak v kroužku proběhl turnaj o vánočního kapra. V dvoukolovém turnaji uspěl Danek Beran, který se posléze zhostil nelehkého úkolu vylovit kapra z vaničky. I přes opakované pokusy se mu to nedařilo, a tak přispěchal na pomoc Jirka, který nakonec až příliš živého kapra do tašky dostal. Mokří byli ale asi úplně všichni. O týden později pak menší děti bojovali ve vlastním turnaji o drobné odměny - tady zvítězil Sebastián Přeček před Filipem Skalkou.

Hlavní akcí v předvánočním čase pak byl Talent Cup v Malenovicích, který se hrál od 16. do 18. prosince. Turnaje se nakonec zúčastnil pouze Jirka s Romanem. Pokud bych měl jedním slovem shrnout výsledky, tak bych musel říct, že to byla mizérie.

Roman sice vyhrál první dvě partie proti relativně silným soupeřům a dokonce se dostal na online šachovnici, bohužel pak již na dobré výkony ze začátku turnaje nedokázal navázat a v turnaji již další výhru nezaznamenal. Jirka si první výhru připsal s velkým štěstím až v 5. kole a celkově vyhrál také pouze 2 partie proti slabým soupeřům. Největší slabinou se ukázala neznalost zahájení, která zavinila minimálně 3 prohry u každého z kluků. Na tom budeme muset intenzivně zapracovat! Pokud se již klukům podařilo "přežít" zahájení, tak hráli celkem rozumné šachy, bohužel ale často neudrželi pozornost a to vedlo k chybám. Hrubky samozřejmě dělali i soupeři našich kluků, bohužel to většinou byli právě rychvaldští hráči, kteří udělali tu poslední chybu v partii.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.