Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

Mistrovství ČR 4členných družstev

Naše výprava bez Vlastíka HavlíkaRychvaldští šachisté na mistrovství ČR 4členných družstev

Davidův mini úvodník: Naši kluci na letošním mistrovství ČR 4členných družstev v Pardubicích uhráli vzhledem ke svému nasazení velmi pěkné umístení. V článku níže průběh turnaje shrnuje svým nenapodobitelným stylem Břeťa Crha a v závěru článku najdete 2 komentované partie z pera Tomáše Hanáka. Oba si dali s přípravou článku dost práce, tak doufám, že se Vám bude líbit.

Rychvaldský spolek šachový 1945 se po roce opět zúčastnil největší šachové akce v ČR. Tentokrát ovšem pouze v jednom týmu o čtyřech nadšencích (Tomáš Hanák, Břetislav Crha, Ladislav Barteček a Drahomír Lipus), které slíbil ojediněle posílit Vlastimil Havlík na otočku tam a zpět vlakem.

Ve čtvrtek zrána tedy vyrazili naši neohrožení hráči skromnou škodovkou nach Pardubitz a po ubytování v Penzionu Tony v městečku Lázně Bohdaneč zasedli k prvnímu kolu.

Los byl dle očekávání nemilosrdný a přidělil nám soupeře TJ Vlčnov s průměrným ELO 2062, což ve srovnání s našim průměrem 1688 nevěštilo nic dobrého. Prali jsme se ale statečně, Drahuš sice celkem jasně prohrál, ale Tomáš udržel mistra Babulu (2244) a já silného Beneše (2028) na remíze. Láďa dokonce (dle mého soudu - nevím zatím, co na to nějaký engine) dovedl do lepší pozice partii s Koutným (2189), ale bohužel prohrál na čas, když dopisoval zpětně tahy. Na úvod tedy porážka 3 :1.

Od druhého dne se hrálo tempem 2 partie denně, což přestavovalo nemalý nápor na naši fyzickou i psychickou stránku. Večer i ráno jsme lehce potrénovali dvoj i trojtažky a vyslechli krátkou prorockou úvahu Tomáše ohledně převahy jezdce nad střelcem v koncovce.

Soupeř v druhém kole na prvních třech šachovnicích opět dle ELO dominoval, ale dorazil Vlastík a záhy na 4. šachovnici s hráčem 1465 naplno bodoval. Láďa opět podlehl vražednému tempu i soupeři. Můj soupeř (jak se po partii svěřil) z internetu zjistil, že na „maršíka" hraji d3 a nejen že mě k ničemu nepustil, ale po nepřesnosti jsem v zahájení přišel o kvalitu. Naštěstí jsem využil útočných možností a po jeho nepozornosti se mi podařilo partii zremizovat věčným šachem. Na první šachovnici Tomáš zahrál ještě lépe nežli v prvním kole (viz komentovaná partie 1) a převahu jezdce nad střelcem v koncovce uplatnil. Vítězství 2,5 : 1,5 vneslo do našich žil trochu optimismu.

Před třetím kolem jsme se posílili v restauraci Europa na Pernštýnském náměstí. Zatímco Tomáš zvolil zelené fazolky, zbývající část týmu si dala pikantní guláš. Tato volba nebyla však vhodná, na šachovnicích guláš prohrál 3:0, fazolka – půlka. Byla to těžká porážka bez ohledu na to,že nám ji uštědřil soupeř s průměrným ELO 2008.

Ve čtvrtém kole nás čekal zahraniční soupeř, oprášili jsme tedy znalosti němčiny. První tři desky nás opět dle ELO o průměru 1962 převýšily, pouze soupeř na poslední šachovnici s ELEM 1614 byl slabší. Drahuš má sice ELO ještě o něco přes 100 menší, ale zcela soupeře rozcupoval. Já jsem udržel složitou koncovku na remíze, Láďa se ovšem opět nevyrovnal s tempem a byl přehrán. Tomáš sehrál pozoruhodnou bojovou partii (viz komentovaná partie 2), ve které nakonec slavil bod soupeř. Porážka 2,5 : 1,5 odnesla z našich žil trochu optimismu.

O zbytek optimismu jsme přišli v následujícím kole. Krom tradičně dobrého výkonu Tomáše, který remizoval s ELO 2097, zbytek týmu nepředvedl nic mimořádného a výsledkem byla další těžká porážka 0,5 : 3,5. Ještě že jsme v poledne stihli nakoupit trochu toho pardubického perníku....

Do posledního dne jsme nastoupili s odhodláním porvat se o co nejlepší umístění. Los na dopoledne nám přidělil nadějné roztomilé děti, které jsme porazili 4:0. Nebylo to ovšem tak snadné a za nějaký ten rok nám to klidně mohou vrátit. V posledním kole opět zahraniční soupeř a to zkušení šachisté z Žiliny. Opět se objevil Vlastík, jehož služeb jsme vedeni snahou vylepšit tabulkové postavení využili. Bohužel Vlastík podlehl brutálnímu matovému útoku. Jeho nasazení nám navíc zvedlo celkové průměrné ELO týmu na hodnotu 1702 a tím jsme vypadli z možnosti se dobře umístit v této kategorii, jak jsme po ukončení turnaje hořce zjistili. Láďa se vzápětí dohodl na remíze a tak přede mnou a před Tomášem vyvstala povinnost zvítězit. Jak mi po partii Tomáš sdělil, můj soupeř se šel podívat na mé ELO a zahájil poměrně optimisticky dosti nepřipravený útok na královském křídle. Útok ani nebylo třeba odrazit, aktivním postupem na dámském křídle jsem partii dovedl k výhře. Tomáš ve vyrovnané pozici se opět dostal ke koncovce kůň proti střelci a partii dotahal k výhře. To již hodiny ukazovaly skoro půl osmé a hrací aréna téměř zela prázdnotou. Byla to předposlední partie celého turnaje. Výhra 2,5 : 1,5 opět vnesla do našich žil optimismus a doufali jsme, ve zlatou medaili v kategorii do ELO 1700. Netuše překročení průměru jsem poprosil Karolínu Olšarovou o naše vyfotografování na stupních vítězů a uchystal jsem tým k závěrečnému ceremoniálu, z něhož jsme ovšem nakonec v tichosti vycouvali a vydali se vstříc domovu.

I tak lze ovšem 92. místo hodnotit kladně, nasazeni jsme byli 113. Hráči bojovali ze všech sil, zvláště nutno vyzdvihnout výkon Tomáše na 1. šachovnici. Pardubice jsou krásné město, hrací podmínky jsou vynikající, a proto věřím, že příštího ročníku se turnaje družstev za náš spolek zúčastní nejméně dva týmy

Břetislav Crha

Ukázkové partie Tomáše Hanáka

Příběh o dominantním oři, který všecko proskáče a vyskáče!

Mareš Petr - Hanák Tomáš, 2. kolo

1707 mares hanak dia1

V pozici na diagramu černý zahrál 31…Jb2 a bílý, který již byl v obrovské časové tísni (čas byl zhruba 3 minuty : 10 minutám bez přídavku!) moc nepřemýšlel a vzal černou věž tahem 32.Vxd1?!, místo toho mohl pokračovat např. 32.Vc7 a bojovalo by se dále!

1707 mares hanak dia2

Místo toho partie přešla do této pozice, zde černý zahrál 33...c5! a tím přivřel bílého střelce, který nemá moc budoucnost díky tomu, že pěšci bílého jsou na stejných polích jako Sf1, který cestuje po bílých polích!

1707 mares hanak dia3

Kritický moment partie přišel po 37. tahu bílého g4??, kdy po 37…g5!! není Sf1 jen přivřen, ale rovnou zavřen, zabetonován vlastními pěšci!

Jc2 se zde cítí jako ryba ve vodě, protože může prohopskávat, kam se mu zachce bez toho, aby se vystavil většímu nebezpečí, naproti tomu Sf1 se cítí spíše jako ryba na suchu, tedy absolutně bez známek života!

Šachově by se dalo říct, že vznikla typová pozice dobrý Jezdec x špatnému Střelci!

1707 mares hanak dia4

Ještě zdaleka nejsme u toho nejlepšího! V pozici na diagramu zahrál bílý 39.Se2, zde si černý moc nevěděl rady s pozicí, ale jednu věc věděl na 100 %, že po dalších 50 tahů bude bílého doslova mučit (nejenom proto, že byl ve strašné časové tísni)!

V dalším průběhu se černý monarcha rozhodl, že mu už jen jeho království nestačí a vyrazil dobýt bílou pevnůstku. Přemístil se z pole f7 na pole g3 a s pomocí svého věrného oře zbořil bílou pevnost tím, že vzal pěšce na g4. Bílému nezbylo nic jiného, než hned nad svou poničenou pevností vztyčit bílou vlajku!

Příběh o zatoulaném koni aneb přihodit se může úplně všecko!

Siggelkow Axel - Hanák Tomáš, 4. kolo

Na úvod bych jen napsal, že následující partie byla asi ze všech mých partií v Pardubicích nejdramatičtější a velice napínavá od začátku až do konce!

Se soupeřem jsme začali hrát a po 12 tazích partie přešla do pozice na diagramu.

1707 siggelkow hanak dia1

Zde zahrál bílý bez většího přemýšlení 13.Jh4?!, hned na první pohled mi tento tah připadal velice nevzhledný! Dlouho jsem u partie i uvažoval, jaká je myšlenka skryta za tímto prapodivným tahem? Nakonec jsem došel k závěru, že to byl velice povrchní tah a nic moc nedělá, což se mi v dalším průběhu potvrdilo!

Partie ale pokračovala následovně!

1707 siggelkow hanak dia2

Pikantní je ale řešení, se kterým soupeř přišel. Soupeř asi došel k názoru, že jeho Jh4 nic moc nedělá, a tak si položil otázku. Jak se mohu svého jezdce zbavit? Řešení bylo opravdu extravagantní, řehták přeskákal přes Jh4 -> Jf5 ->Je7+ a nakonec zakončil svou pomatenou cestu tím, že vzal Jxc8!

1707 siggelkow hanak dia3

Po 18… Vaxc8 soupeř přemýšlel co zahrát, já mezitím hodnotil pozici, hodnocení vypadalo asi takto:

Mám 2 super jezdce b4, c5 a jelikož pozice má charakter spíše blokovaný, tak jsem usoudil, že mít 2 jezdce je velký +. Černý má jasné tahy, kterými svou pozici může zlepšit, např. f5, Kg8, g6, Dd8, Dc7, pak b6 atd. Moje figurky jsou o dost aktivnější oproti soupeřovým!

Naproti tomu u bílého není moc vidět, co by měl dělat. Při každém tahu si musí dávat pozor na hrozby! Sg2 je v tomto případě určitě pasivní figurka, Vf1 nic nedělá a Dd1 není vyvinutá a ani nemá moc dobrých políček, prakticky se moc nemůže pohnout!

Podtrženo, sečteno, černý má určitě příjemnou výhodu!

Po tahu bílého 24. Va1 jsme se ocitli v kritické pozici partie!

Sáhněte po své šachovnici, postavte si na ni tuto pozici a zapřemýšlejte, černý je na tahu, co byste hráli?

1707 siggelkow hanak dia4

 

V partii jsem moc nepřemýšlel, jelikož jsem měl vše spočítané z předchozího průběhu a téměř hned jsem zahrál  24…e4. Chyba! Černý díky tomuto tahu sice získává pěšce, ale mnohem gigantičtější byl zde tah 24…b5!

Zkuste udělat nějaký rozumný 25. tah za bílého!

Týden po této partii jsem si při domácí analýze u této pozice před 24. tahem černého vzpomněl na známou quotu 2. mistra světa Emanuela Laskera:

1707 lasker moto

Nejde nic jiného, než dát za pravdu. Když něco vidíte v propočtu i třeba až do zisku materiálu, vážně vás zabije před každým tahem z té vaší řekněme varianty pouvažovat na 30 sekund nad jinou možností?

1707 siggelkow hanak dia5

Po 28. Dd4 jsem zde řešil dost zásadní problém.

Vyměnit dámy a jít do koncovky s pěšcem více nebo ponechat dámy na šachovnici a hrát?

Přiznám se, že jsem si s tímto problémem nevěděl moc rady. Nakonec jsem se rozhodl dámy neměnit a zahrál jsem 28…Db3? Až po studené sprše v podobě prohry jsem pochopil, že tah v partii určitě nebylo to pravé ořechové. Situace u partie byla po tahu bílého asi taková:

Bílý byl v časovce, měl asi 5 minut : asi 25 minutám černého, už jenom z tohoto důvodu je přece dobré přejít do přivyhrané koncovky a dusit soupeře nejen na čas každý každíčký tah! Dejme tomu, že černý by zahrál (28… Dxd4 29. exd4 Jc1! 30. Vxa4 Jd3) to se přece dá hrát na výhru ne? Černý zahraje g6 a libuje si.

Ale takový myšlenkový pochod mě bohužel při partii neosvítil, škoda.

Finální pozice po 33. f6

1707 siggelkow hanak dia6

Oba dva jsme byli v časovce 2 minuty : 2 minutám zhruba a já jsem zbylý čas využil k počítání, jestli si můžu vzít Va1, a nakonec jsem zahrál 33… Dxa1??, což je prohrávající hrubka díky velice pěknému tahu 34. f7 a černý je prohraný a může vzdát. V partii se ještě stalo 34… De5+, ale v rychlém propočtu jsem přehlédl dost důležitou odpověď 35.f4!!, což je poslední hřebíček do rakve!

Partie k přehrání

 

() - ()

Datum, místo: ,

Utkání:

Kolo:

 Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.