Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

OP 17/18: Tam v Orlové...

(další tentokráte slavnostní črta z života spolku šachového okořeněná několika čísly)

1718 op9V posledním kole okresního přeboru Karviná se náš "C" tým vydal k zápasu do Orlové. Cíl byl jasný: Využít příznivého losu a zopakovat první příčku z přechozí sezóny. Vedení spolku neponechalo nic náhodě a sestavilo poměrně (vzhledem k výkonnosti soupeře) silnou sestavu. Na poslední chvílí z ní sice vypadl nachlazený Matouš Sikora, ale vzhledem k zařazení Radka Barcucha do sestavy neměl kapitán nejmenší důvody k chmurám na svých lících, zejména po té, co zjistil, že ani sestava domácích není nejsilnější (co se týče ukazatele sumy postavených čísel šachovnic, vykazoval duel vzácně plichtu 68 ku 68).

Co se týče ukazatele ELO, byla průměrná převaha našeho týmu velmi značná (1608 ku 1241). Nejvýrazněji jsme však soupeře převyšovali v ukazateli věku. Možná, že v této oblasti byl vytvořen nejen republikový, leč nebojme se toho, patrně i rekord světový (viz tabulka)! Považte, že nejstarší hráč Orlové byl skoro tři krát mladší než nejmladší hráč Rychvaldu! Celkově jsme byli starší o tři století a skoro šest pětiletek! Průměrný rozdíl věků hráčů činil více než půl století! Takový rekordní veliký zápasový šachový rozdíl věků člověků vydrží na věky věků! Náš průměrný věk nepřekonal ani v televizi současně běžící seriál F.L.Věk! Opravdu asi kuriozita, která si bezesporu snad každopádně zaslouží i bezpochyby zajisté zápis do Guinessovy knihy rekordů!

Z pozice gerontů nám ovšem nezbývá než ocenit práci s dětmi a s mládeží v orlovském šachovém hnutí. Postavou (nikoliv však výkony) malí orlovští šachisté svými rozměry rovněž přispěli k pohodovému zápasu. Kdyby v poměrně malé hrací místností nastoupili objemově a váhově více vybavení šachisté, byly by podmínky ke hře daleko horší (jak již máme neblahé zkušenosti třeba z kamrlíku Slovanu Havířov, který tímto zdravíme).

Co se týče samotného zápasu, zvítězili jsme 6:2. Výsledek na pohled sice jasný, ale na některých deskách jsme se zapotili více, než by se dle ELO koeficientů mohlo zdát. Zatímco na první šachovnici se vyrovnaní soupeři Aleš Pekárek a Ladislav Barteček ve vyrovnané pozici vyrovnali s tím, že se rozešli smírně, na druhé šachovnici zřím, že Ondřej Kijonka je sice s Petrem Brezíkem o kvalitu slabší, ale chabé postavení bílého krále nevěští nic dobrého. Petr marně hledal cestu ke spáse, matový útok černého se prosadil, bílý musel odevzdat dámu. Naštěstí v té době již byl zápas rozhodnut. Na třetí desce hrál se mnou Samuel Tomanec Sicilskou obranu s opačnými rošádami velmi hezky a dostal se k lepší pozici díky „rychlejšímu" útoku. Posléze se patrně trochu zalekl mého nástupu na dámském křídle, přešel do obrany a po vynucené výměně dam vnikla věžová koncovka o něco lepší pro mne. Samuel mi nabídl remízu, kterou jsem vzhledem k stávajícímu vedení 4:0 s povděkem přijal. Čtvrtá deska, Bohdan Adamčík, opět drtivý útok, víc netřeba dodat...Tentokráte to odskákal rychvaldský odchovanec Roman Mrázek. Na páté desce Drahomír Lipus oproti jiným zápasům vyšel se zahájení s pozicí v troskách a další rychvaldský odchovanec v dresu Slávie Jan Gregor Brückmann drtil postavení černého s pochodujícím králem ze všech stran. Pak někde udělal přehmat a prohrál, šach je někdy krutý... Průběhy her na zbylých šachovnicích nehodnotím, partie Karla Šejdy s Tiborem Mikou, Radka Barcucha s Ondřejem Mikou a Josefa Ptáka s Vojtěchem Sekyrou byly prakticky rozhodnuty dříve, než jsem začal zápas pořádně sledovat.

Vezeme tedy další výhru, která nás udržela na prvním místě tabulky a zajistila pro Rychvald obhajobu titulu Okresní přeborník! Gratuluji hráčům a děkuji jim, jakož i všem funkcionářům spolku, kteří se na tomto výrazném úspěchu podílejí!

V Ostravě 10.03.2018, Břetislav Crha, kapitán týmu Rychvaldský spolek šachový 1945 "C"

Příloha: Tabulka věků (věk stanoven z ročníku narození nikoliv z data narození)

SK Slavia Orlová "F"     Rychvaldský spolek šachový 1945 "C" rozdíl poměr
Pekárek Aleš (1) 16 76 Barteček Ladislav (4) 60 5
Kijonka Ondřej (3) 14 69 Brezík Petr (5) 55 5
Tomanec Samuel (8) 13 60 Crha Břetislav (6) 47 5
Mrázek Roman (9) 12 46 Adamčík Bohdan (8) 34 4
Brückmann Jan Gregor (10) 12 74 Lipus Drahomír (9) 62 6
Mika Tibor (11) 12 77 Šejda Karel (10) 65 6
Mika Ondřej (12) 10 47 Barcuch Radek (11) 37 5
Sekyra Vojtěch (14) 9 78 Ptak Josef (15) 69 9
průměr 12,25 65,875 průměr 53,625 5Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.