Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

KS 17/18: Béčko se přibližuje záchraně

Náš B tým v 9. kole krajské soutěže senzačně porazil vedoucí tým tabulky Beskydskou šachovou školu Frýdek-Místek a díky tomu se odpoutal z pásma sestupu. Záchrana sice není ještě úplně jistá, ale musela by se objevit řada nečekaných výsledků... Na konci roku 2017 jsme po 5. kole měli na poslední místo náskok pouhé 3 body a vypadalo to s námi bledě. I výsledky v novém roce byly jako na houpačce - dalo by se říct, že bohatým bereme a chudým dáváme...

V 6. kole - prvním v tomto kalendářním roce - jsme změřili síly s Karvinou B. V důležitém souboji o záchranu bylo bohužel (skoro) všechno špatně... Patryk sice pěkně vyhrál na 2. šachovnici, ale to byla z naší strany bohužel jediná výhra. Drahuš pěkně udržel na uzdě Michala Brodu a po zásluze přidal k našemu skóre půl bodu a remízu nakonec po dlouhém boji vybojoval v těžké koncovce i Tomáš. Zdeněk Brhel se sice na poslední desce snažil, ale nakonec musel kapitulovat. Wiktoria bohužel přehlédla taktický obrat a s věží méně už neměla šanci partii zachránit. Matouš v divoké taktické přestřelce v brutální časové tísni remizoval s polskou soupeřkou a naše naděje závisely na mě a na Antonim. Bohužel jsem svou partii nezvládl - měl jsem figuru za pěšce, ale pak jsem ze 100 pokračování, z nichž 99 vyhrávalo, neomylně vybral jediné špatné. Ztratil jsem ještě jednoho pěšce a najednou stál dokonce hůř. Remíza opakováním tahů byla pro mě spíš vysvobozením. Bohužel ani Antoni nedokázal lepší koncovku vyhrát a po jeho remíze jsme celkově těsně prohráli 3½:4½.

V 7. kole jsme doma přivítali Mosty u Jablunkova a o tomto zápase není moc co napsat. Každý, na koho jste se v sále podívali, prohrál, jediné dvě remízy jsme uhráli já a David Semančík. Celková prohra 1:7 byla sice krutá, ale asi zasloužená...

V 8. kole jsme vyrazili do Brušperka s vědomím, že na poslední místo už máme náskok jen jeden bod a už nám pěkně teče do bot... V zápase jsme rozhodně nebyli favoritem, ale tým zabojoval a slavili jsme důležitou výhru. Patryk na druhé opět pěkně vyhrál a s výhrou ho následovala i jeho sestra Wiktoria na 4. šachovnici. Ta si soupeře, jehož figurky neměly kloudný tah, pěkně pomalu vychutnala... Já jsem opět partii nezvládl, získal jsem sice v zahájení pěšce navíc, ale soupeř za něj měl náskok ve vývinu. Nepovedlo se mi rozehrát figury, a tak jsem o jednu po taktickém obratu přišel a partii nakonec prohrál. Naštěstí vyhráli postupně Drahuš na 8. a David na 7. šachovnici a vítěznou pojistku v podobě remízy přidal Matouš na první. Radim měl sice špatnou pozici, ale srdnatě se bránil a ubojoval remízu a v poslední partii v těžké koncovce Tomáš nakonec podlehl Lukáši Greplovi. To nás ale nemuselo mrzet, protože jsme si z Brušperka vezli důležitou výhru 5:3.

 

Sokol Brušperk A Rychvaldský spolek šachový 1945 B
Lipovský Tomáš Z 1881 ½ - ½ 1955 Sikora Matouš Z
Tvrdý Petr Z 1807 0 - 1 1964 Cieslak Patrycjusz C Z
Grepl Lukáš Z 1911 1 - 0 1859 Hanák Tomáš Z
Novák Bohdan Z 1769 0 - 1 1863 Cieslak Wiktoria C Z
Bok Tomáš H Z 1819 ½ - ½ 1414 Kosňovský Radim Z
Blecha Josef 1919 1 - 0 1753 Brzezny Petr Z
Bohanesová Vendula H 1706 0 - 1 1800 Semančík David
Paseka Aleš 1709 0 - 1 1471 Lipus Drahomír
  3 - 5  

V 9. kole jsme hráli doma a přivítali družstvo BŠŠ Frýdek-Místek, které v předchozím kole smetlo naše Áčko. Asi jen nezdolný optimista by věřil v naši výhru, ale děly se věci! Pravdou je, že soupeři nepřijeli v úplně nejsilnější sestavě, ale tentokrát to bylo tak, že na koho se člověk v sále podíval, ten vyhrál. První remizoval David a pak už následovaly naše výhry jedna za druhou. Patryk po zisku pěšce vyhrává koncovku, Wiktoria dotahuje do konce matový útok, Matouš vítězí díky taktickému obratu. Antoni získává kvalitu, pak zdvojí věže a soupeřův kůň je jen statistou. Spolu s věží jen přihlíží, jak je král chycen do matové sítě. Tomáš pěkně vyhrává koncovku jezdce proti střelci a já vyhrávám v oboustranně ostré partii po zisku věže, když se ubráním útoku soupeře. V poslední partii sice Drahuš nakonec prohrává, ale to nic nemění na naší fantastické výhře 6½:1½.

Rychvaldský spolek šachový 1945 B BŠŠ Frýdek-Místek
Sikora Matouš Z 1955 1 - 0 1815 Vaníček Michal Z
Cieslak Patrycjusz C Z 1964 1 - 0 1969 Stalmach Richard Z
Hanák Tomáš Z 1859 1 - 0 1803 Mavrev David Z
Fritz Antoni C Z 1925 1 - 0 1792 Lepík Jaroslav Z
Cieslak Wiktoria C Z 1863 1 - 0 1801 Rechtenberg Karel
Brzezny Petr Z 1753 1 - 0 1760 Surma Martin
Semančík David 1800 ½ - ½ 1812 Sedláček Jiří
Lipus Drahomír 1471 0 - 1 1808 Laurincová Kristýna
  6 ½ - 1 ½  

Myslím, že přesně takový zápas jsme v první sezóně v krajské soutěži potřebovali, abychom získali potřebné sebevědomí do dalších bojů. Před posledními dvěma koly by nás do sestupových vod mohla uvrhnout opravdu jen shoda nešťastných okolností...
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.