Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

KS 17/18: Tam v Mostech...

...další tentokráte poklidná črta z života spolku šachového...

V šestém kole krajské soutěže „B“ se náš "A" tým vydal k zápasu do Mostů u Jablunkova. Ze základní sestavy nechyběl krom Radka Barcucha nikdo a sestavu doplnil elově sice nízký ale výkonem bohatýrský Bohdan. Mrazivým bezesněžným slunečným jitrem jsme plni mírného optimismu bez problému nalezli místní školu, v jejíž jídelně se posléze dala ohromady i poněkud oslabená sestava domácích.

Na prvních třech šachovnicích naše „polska ekipa zawodowa“ jako vždy převedla skvělý výkon a nakonec kromě již tradičního zákusku od Dariusze přinesla 2,5 bodu. Leč nepřebíhejme!

Ještě předtím se totiž na některých šachovnicích dály věci… Zatímco Ladislav byl od počátku zle tísněn a nakonec odevzdal kvalitu, Václav tuším v ruské hře a v jasné pozici z ničeho nic (alespoň pro mne, neboť jsem partii nesledoval) zasadil rozhodující dvojí úder, soupeř si mohl zvolit, kterého střelce odevzdá. Zřejmě pod vidinou takto ztracené partie raději volil šachovou sebevraždu a nechal si dát mat. 

01 laďovo číro ráno září optimismem 02 bohdan zasadil rozhodující úder
Láďovo číro září po ránu optimismem. Bohdan zasadil rozhodující úder.
03 kde se stala chyba 04 již polapen jest koník černý
Kde se stala chyba? Již polapen je koník černý...

 Ještě ani pořádně neutichlo vzrušení na sále z tohoto krutého matu (oborně „krut“), když mne volá Bohdan, abych přikvačil k jeho šachovému stolku a zvěčnil posic, ve které se opět (jako z kraje prosince v Havířově) hotoví zasadit rozhodující úder! Uzávěrka fotografického přístroje PANASONIC DMC FT1 SHOCK&WATERPROOF tiše cvaká a cvaká a vskutku! Ratata bum! Tentokráte bílá dáma boří obranné linie černého krále a do jejich rozvalin míří dělostřelecká baterie bílých střelců…Zmar, zoufalství a beznaděj čiší z černé posice…konec. Vedeme dva nula!

Na čtvrté šachovnici byla pozice na první pohled zablokovaná, pak ale došlo k oboustrannému průlomu, když každý z hráčů ovládl jeden krajní sloupec. Nakonec zůstaly na šachovnici dámy se střelcem a nějací ti pěšáci. Dámy vtrhly do soupeřova tábora a zdálo, že partie skončí remízou věčným šachem. Petr se však dopustil někde nepřesnosti a soupeř neomylně zavěsil.

V mé partiii soupeř v indickém postavení vyrazil f pěšcem, postupem na dámském křídle jsem získal protihru a když soupeř nepřesně umístil dámu, využil jsem oslabeného pole g3 k drobné taktice, po níž soupeř musel vyměnit dámy a přišel o pěšce, k tomu mu ještě zůstal chabý slabý střelec proti mému super koni.

Zatímco Ladislav partii dle předpokladu neudržel, posice Wojciecha na 2. desce a zejména Dariusze na 3. desce vypadaly velmi nadějně. Andrzej na první šachovnici sice držel soupeře pod krkem, ale skutečné hodnocení posice bylo nad mé síly. Nakonec Darek i Wojtek vyhráli a k celkovému vítězství stačila jen půlka (bodu, ne kořalky). Dle kapitánova pokynu jsem tedy nabízel remízu, což můj soupeř pochopitelně neakceptoval a snažil se o nemožné…

Nakonec Andrzej dovedl posic do koncovky nestejných střelců a rázem jsme měli obě půlky doma.

Vezeme tedy další výhru 5:3. Večer pak agentury do světa šíří senzaci: Rychvald vede krajskou soutěž!  Ať už na první pozici vydržíme jen chviličku nebo o něco déle, je to historický zápis do análů. Po létech sestupů a záchranářských prací je pohled na tabulku vskutku skvostný. Škoda další těsné prohry „B“ týmu, který by se také mohl tabulkou prokousávat vzhůru.

Já tedy bujaře volám spolu s klasikem (Iain Anderson): „Flying high, high, I'm a bird in the sky, high, high, what a feeling to fly, rychvaldští šachisté….!“
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.