Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

KS 17/18: První výhra Béčka v kraji

Ve třetím kole krajské soutěže se poprvé v historii v našem kulturním domě v Rychvaldě konaly současně 3 zápasy najednou. Áčko a Béčko hrály krajskou soutěž a Déčko dvojzápas okresní soutěže. Organizaci jsme úspěšně zvládli, všichni šachisté se do sálu vešli, takže jsme se mohli vrhnout do boje za šachovnicemi. "B" tým nastoupil proti Slovanu Havířov B, který v minulém kole porazil naše Áčko.

Nastupujeme v nejsilnější možné sestavě a doufáme, že něco předvedeme :) Po příjezdu soupeřova týmu vidíme, že chybí několik nejlepších hráčů, což nám hned dodá naději na bodový zisk a s tím spojené úsměvy na tváři. Ke třem bodům je ale ještě dlouhá a strastiplná cesta.

Všechny partie jsou dlouho víceméně vyrovnané, jen na 1. šachovnici Matouš bílými hned od začátku tlačí Martina Hrička. Ani nevím, jak se mu povedlo získat tak obrovskou prostorovou převahu a náskok ve vývinu. Černé figurky soupeře povětšinou dřímají ve svých výchozích pozicích, a když se nějaká odváží vpřed, hned je zatlačena zpátky lavinou bílých pěšců. Černý král taky nemá zrovna na růžích ustláno - netrvá to dlouho a Matouš zasazuje rozhodující úder a vedeme 1:0. Pěkný výkon.

Obdobně jednoznačný průběh měla partie na poslední šachovnici, kde David odvážně rozpohyboval pěšce královského křídla proti soupeřově rošádové pozici. Pak sám rošuje na dlouho a díky tlaku získává pěšce s lepší pozicí. Za chvíli z tlaku vytěží pěšce druhého a když po taktické otočce získá i třetího, soupeř se vzdává a je to 2:0 pro nás.

Bohužel v té době už má Tomáš proklatě málo času. Sice bílými rozehrál sicilku dobře a dostal soupeře do velmi nepříjemné pozice, ale čas rychle utíká a v časovce se chyba udělá snadno. Tomáš prohrává a za chvíli po něm ve víceméně vyrovnané pozici padá praporek najednou i Radimovi a je vyrovnáno na 2:2.

Naštěstí se ve své pozici dobře orientuje Wiktoria, která získává pěšce a postupně mění figury. Vše končí až v dámské koncovce, kde mám trochu strach, aby pěšec navíc stačil na výhru. Wiktoria ale všechny hrozby soupeře pokrývá a pěšec z a2 postupuje až na a7, kdy se soupeř vzdává. Bohužel špatný plán zvolil Patrycjusz, který čelí dvojici střelců jen svou věží a snaží se s dámami na šachovnici ještě vymyslet nějaký útok na soupeřova krále. Nic moc se ale vymyslet nedá a musí se vzdát a opět je srovnáno - 3:3.

Já jsem na 7. šachovnici postavil bílými lepší pozici, kde soupeř musí pasivně bránit svého opožděného pěšce. Nic konkrétního jsem zatím nezískal, ale zatím nelámu pozici přes koleno, až jak dopadne Antoniho partie. Antoni dle mého názoru sehrál opět nejhezčí partii. Vyměnil v taktické přestřelce dámu za věž a dvě lehké figury, pěšci jsou všelijak rozházení, ale důležitý je slabý král soupeře. Dáma nemůže sama všechno ubránit a soupeř vidí, že přijde o jezdce a už nebude mít co hrát. Vzdává se a za stavu 4:3 okamžitě nabízím soupeři remízu, který ji v horší pozici přijímá, a potvrzuje tak naše vítězství.

Za pěkný bojovný výkon si naše Béčko výhru zasloužilo. První výhra v krajské soutěži po postupu z okresu nám dodala sebevědomí do dalších bojů a těšíme se na bitvu s Petrovicemi za 14 dnů.

 

3.6Rychvaldský spolek šachový 1945 B4½ - 3½TJ Slovan Havířov B
1 Sikora Matouš 1953 1 : 0 Hričko Martin 1917
2 Cieslak Patrycjusz 1975 0 : 1 Siwek Antonín 1839
3 Hanák Tomáš 1877 0 : 1 Szumilo Štefan 1806
4 Fritz Antoni 1829 1 : 0 Pavlíček Tomáš 1795
5 Cieslak Wiktoria 1896 1 : 0 Červenka Roman 1723
6 Kosňovský Radim 1640 0 : 1 Wertheim Adolf 1725
7 Brzezny Petr 1769 ½ : ½ Melzer Petr 1660
8 Semančík David 1794 1 : 0 Neděla Adam 1407Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.