Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

KS 17/18: Smolná prohra B v Orlové

Rychvaldský B tým po vítězství v okresním přeboru v loňské sezóně nastoupil k prvnímu ostrému zápasu. Šlo sice už o druhé kolo, ale v prvním kole se odehrál jen "přátelský" zápas mezi našimi týmy A a B (skončil - jak se na přátelský zápas sluší - 4:4). Po menších organizačních komplikacích jsme poskládali sestavu a za slunečného počasí vyrážíme do Orlové.

 Před zápasem jsem si myslel, že bychom mohli nějaké body v zápase urvat, ale bohužel zklamala druhá polovina sestavy a prohráli jsme nakonec 3:5. První neštěstí se událo na 5. šachovnici, kde si sice Radim pečlivě připravil zahájení, ale bohužel své dámě uprostřed šachovnice ucpal jedinou cestu zpět do bezpečí. Soupeř na nic nečekal, dámu chytil a prohráváme po této miniaturce 0:1. Nepropadáme ale panice, protože na všech ostatních šachovnicích stojíme minimálně vyrovnaně, Patryk na druhé má masivní útok na krále soupeře a Antoni stojí také na pohled dobře. Partie se vyvíjejí pomalu, je vidět, že už přecejen hrajeme krajskou soutěž a partie už mají vyšší kvalitu, než jsme byli zvyklí v okrese.

Wiktoria na 4. měla sice bílými malinkou optickou výhodu, ale to proti pozornému Zděňku Olšarovi nemohlo stačit na více než remízu. Matouš černými udržel na uzdě na 1. Marka Lojka a je to 1:2. David na 7. stojí dobře, ale partie dospěje do věžovky, která vypadá na remízu. Pak přechází do pěšcovky, kterou se snaží vyhrát, ale nakonec je rád za remízu - soupeř nedopočítal, že by stavěl dámu dřív a vyhrál by. Antoni díky svým aktivním figurám získává pěšce, za chvíli druhého a soupeř na oplátku jen jednoho bezcenného pěšce. Pak už se pozice sesype, i špatný soupeřův čas sehraje důležitou roli a Antoni přijímá gratulace k výhře. Je vyrovnáno.

Patryk na 2. stojí stále dobře, ale jeho útok je už u konce a nic konkrétního nezískal. Bohužel v té době už na poslední desce stojí Drahuš pod útokem na svého krále. Nepovedlo se mu v zavřené pozici rozehrát figurky dámského křídla a při obraně tak musí odevzdat kvalitu a pak ztrácí figuru. S věží méně a pod útokem už není co hrát a vzdává se. Já už v té době na 6. stojím také špatně, po dobrém zahájení jsem zvolil ve střední hře špatný plán a soupeřovy figurky jsou nepříjemně aktivní. Ještě hledám protihru na slabé poslední řadě, ale marně. Po ztrátě pěšce se soupeřův volňas na "a" sloupci rozeběhne radostně kupředu a není, kdo by ho zastavil. Musím se také vzdát a o výsledku zápasu je rozhodnuto. Patryk ještě chvíli zkouší vyhrát koncovku střelce proti jezdci, ale když už zbude na šachovnici jen jeden pěšec, je o remíze rozhodnuto.

Celkově prohráváme 3:5. Výkony a pozice na šachovnicích nebyly špatné, ale asi ještě potřebujeme nějaký čas, abychom se adaptovali na vyšší soutěž a silnější soupeře. Příště to snad bude už výsledkově lepší...

 

Šach. SK Slavia Orlová D ELO - Rychvaldský SŠ 1945 B ELO 5 : 3
1/1 Lojek, Marek (w) 2087 - Sikora, Matouš (b) 1953 ½ - ½
1/2 Horváth, Tomáš (b) 1909 - Cieslak, Patrycjusz (w) 1975 ½ - ½
1/3 Wanot, Aleš (w) 1913 - Fritz, Antoni (b) 1829 0 - 1
1/4 Olšar, Zdeněk (b) 1954 - Cieslak, Wiktoria (w) 1896 ½ - ½
1/5 Pekárek, Aleš (w) 1658 - Kosňovský, Radim (b) 1640 1 - 0
1/6 Fialka, Adam (b) 1876 - Brzezny, Petr (w) 1769 1 - 0
1/7 Šebesta, Jan (w) 1596 - Semančík, David (b) 1794 ½ - ½
1/8 Kijonka, Ondřej (b) 1483 - Lipus, Drahomír (w) 1468 1 - 0Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.