Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

OP 16/17: Céčko těsně podlehlo Těrlicku

V neděli 19.2. sehrálo naše Céčko předposlední zápas letošní sezóny okresního přeboru v Těrlicku. Po vyrovnaném boji jsme těsně prohráli 3,5 : 4,5 - naše družstvo skórovalo na předních deskách, soupeři ovládli ty zadní.

Výsledky

Šach.3  TJ Sokol TěrlickoELO-6  Rychvald "C"ELO4½:3½
1   Barabasz, Gustav 1773 -   Sikora, Matouš 1871 0 - 1
2   Martinák, Tomáš 1788 -   Brezík, Petr 1795 ½ - ½
3   Šosták, Viktor 1644 -   Crha, Břetislav 1765 0 - 1
4   Lamacz, Pavel 1700 -   Semančík, David 1759 0 - 1
5   Konečný, Herbert 1611 -   Šejda, Karel 1612 1 - 0
6   Papuga, Miroslav 1613 -   Hradil, Jiří 1000 1 - 0
7   Odzemec, Jiří 1531 -   Semančík, Jiří 1122 1 - 0
8   Lakota, Zbyšek 1558 -   Adamčíková, Tereza 1000 1 - 0

Jako první skončila partie na druhé desce. Černá dáma se zatoulala na dámské křídlo bílého, získala sice pěšce, ale bílý měl jako kompenzaci náskok ve vývinu. O chvíli později se již podepisovala remíza. Mám takový dojem, že jsem slovo "remis" slyšel z úst našeho hráče ještě před úvodním tahem, takže asi tak.

O chvíli později vyhrál Matouš, který nastoupil k "povinnému" druhému zápasu v sezóně. Ve vyrovnané pozici udělal jeho soupeř minelu jako hrom a nechal si jednotahově dát vidličku na K+D.

Břeťa černými krásně rozehrál, jeho dvojice střelců spolu s věží na volném "c" sloupci tlačila nepříjemně na dámské křídlo bílého. Po drobné taktice získal Břeťa nejprve pěšce a pak kvalitu a svou partii dovedl bez větších problémů k výhře.

Jirka na sedmé desce sehrál docela obstojně černými dámský gambit a i když se dostal pod útok na svého krále, tak se dobře bránil a v jednu chvíli mohl získat za 2 pěšce figuru. I pokračování v partii nebylo špatné - Jirka pohrozil matem a mohl získat zpět ztraceného pěšce a zajímavou pozici. Pak ale udělal hrubku, obětoval/odevzdal celou věž a krátce potom musel vzdát.

Partie vedle sebe hrajících Karla a Jirky Hradila nevypadaly moc dobře.

Útočně naladěný Jura dal S+J za V+p a dále se vrhl pěšci královského křídla proti králi soupeře. Černému se ale povedlo pěšce zablokovat a když o něco později vyměnil dámy, tak zůstaly v bílé pozici pouze slabiny. Černé figury se postupně rozehrály, věže ovládly polootevřený sloupec "d" a i když se Jirka ještě dlouho bránil, nakonec se materiálním ztrátam nevyhnul a musel partii vzdát.

Karlova pozice nevypadala opticky moc dobře. Soupeř obětoval figuru a úplně odhalil černého krále s pokračujícím útokem. Při podrobnějším pohledu jsem ale neviděl, jak by mohl bílý černého rychle zmatit a tak se partie hrále ještě celkem dlouho. Karel mi psoléze v autě vyprávěl, že v jednu chvíli viděl za bílého vítězný tah, který ovšem jeho soupeř nezahrál. Karel si oddechl s tím, že je z nejhoršího venku, ale záhy provedl nepřesný tah a tak na konec přesto prohrál.

Jako poslední se dohrávala moje partie na 4. desce. Ze zahájení jsem získal poměrně aktivní pozici, v rozhodujícím okamžiku jsem se ale neodhodlal k silnému f5. O tah pozdeji to již nemělo takovou sílu a soupeřova pozice ještě držela pohromadě. Soupeř byl v časové tísni a já asi trochu moc tlačil na pilu, což vyústilo ve vynucenou variantu s naprosto rovnou pozicí na konci (hrát jsem mohl tak maximálně na trochu slabého "c" pěšce černého). Nevím, co se stalo, možná si soupeř oddechl, že tohle už zremizuje, každopádně ihned v dalším tahu nechal soupeř jednotahově stát dámu.  
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.