Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

OP 16/17: Rychvald mistr!!!

19. únor 2017 - den, kdy se přepsaly dějiny rychvaldského šachu! Po mnoha letech dokázal rychvaldský tým vyhrát okresní přebor a poprvé v dějinách bude mít Rychvald dva týmy v krajské soutěži.

Opět po letech - triumf vůle, zodpovědnosti, bojovnosti a touhy po vítězství!

1702 becko postupuje

K zápasu s Chotěbuzí všichni hráči přistoupili maximálně zodpovědně, nastoupili jsme v nejsilnější možné sestavě a ještě jsme měli i další hráče připravené jako náhradníky pro případ nouze. Na pátečním tréninku veterán Láďa Barteček, který už toho v šachu zažil hodně, předpovídá výhru Béčka 6:2. Nakonec nebyl daleko od pravdy, i když v reálu se zápas vyvíjel všelijak.

Už při dlouhé jízdě autem do Chotěbuzi napětí doslova visí ve vzduchu. Snažím se, aby tým nebyl přemotivovaný, ale několikrát přece jen padne, že dnes je "ten den". Všichni jsou bojovně naladění a sebevědomí máme na rozdávání. Po příjezdu vidíme, že soupeři jsou také na zápas připravení maximálně, a také postavili nejsilnější možnou sestavu. Nás přijíždí podpořit dokonce i výprava fanoušků - přátel Radima Poláka - takže jsme i takto v přesile.

Z opatrnosti začínám s Jankem Chmielem rozvíjet nezávaznou debatu na téma domluvení remízy 4:4, která by nám také s největší pravděpodobností měla stačit na 1. místo. Hráči Chotěbuzi se netváří nijak nadšeně, tvrdí, že to zkusí odehrát - respekt z našeho týmu je ale v jejich očích vidět.

Všechny partie jsou zpočátku vyrovnané a vyvíjejí se pomalu. Zhruba po hodině hry obhlížím situaci a nevypadá to dobře. Na první desce stojí Dawid podivně, rozbití pěšci královského křídla a král pod útokem. Lépe stojí Wiktoria na druhé a také Vašek na 8. Ještě Radim Polák na 4. a Radim Kosňovský na 5. stojí vyrovnaně, ale jinak stojíme opticky všude hůř. Já osobně na 7. stojím po zahájení jako prase, je jasné, že přijdu o pěšce na d5 a navíc mám zanedbaný vývin a mnohem horší čas.

Postupem času se krystalizuje situace na 4. jako jasná remíza. Radim se mě ptá, jestli ji má nabídnout, ale říkám mu, ať ještě počká, že to s námi vypadá zle nedobře. Dawid a já stojíme špatně, zbytek vyrovnaně, jedině Wiktoria stále dobře. Nakonec už není zbytí a Radim se s Andrzejem Kwaskem domlouvají na remíze. O chvíli později vyhrává Wiktoria, která nedala Frantovi Chmielovi žádnou šanci, pěkný výkon. Dawid na první ukazuje, že nejlepší obrana je útok, a sám aktivizuje své figury, zatlačuje útočící figury soupeře do obranných pozic a přechází do aktivnější pozice. Tomáš se také dostává ze špatné pozice po zahájení a dostává se do lepší koncovky, která se za pár tahů mění v pozici prakticky vyhranou. Přijíždí se na nás podívat dokonce tři hráči Céčka, které hrálo souběžně v Těrlicku, a snaží se nás povzbudit v těžké situaci.

Vašek na 8. přehlédl opičku Janka Chmiela, přichází o obranného pěšce před králem a krátce nato se jeho pozice sesype - je srovnáno a Jan Chmiel drží i po této partii neuvěřitelných 100%. Antoni na 3. stojí aktivně a netrvá dlouho a přetaví svou výhodu zkušeně ve výhru a vedeme. Já stále stojím hrozně, navíc s hrozným časem, tak se snažím situaci nějak zkomplikovat a vymýšlím taktické zápletky. Radim na 5. přechází do mírně lepší koncovky a pozice na 1. vypadá vyrovnaně, takže mi to celkově vychází na remízu, když já prohraju a Tomáš vyhraje. To nám stačí...

Pak ale pan Budnik dělá chybu, kdy si oslabuje první řadu, a hned se rozehrávají mé figury. Hrozím matem nebo ziskem figury. Vzápětí dělá ještě větší minelu a přichází o dámu a před matem se vzdává a vedeme už 3½. Za pár minut k výhře zkušeně přetaví svou výhodu i Tomáš a je to 4½ a je to jasné - výhra je naše a postupujeme!

Uvolněně už místností téměř běží mexická vlna a radujeme se na chodbě. Dawid na první se s René Knoppem za rozhodnutého stavu domlouvají na remíze a hraje už jen Radim. Rád by vyhrál a splnil tak Láďovu předpověď výsledku 6:2. Břeťa nás shání na skupinové foto, ale Radim má v časovce dvě minuty na pět tahů, tak ještě skupinové focení o chvíli oddalujeme. Když potáhne 40. tah, konečně máme čas se všichni vyfotit na památku slavného vítězství. Fotka je doprovázena potleskem hráčů Chotěbuzi, krásné sportovní gesto. Radim už by svou pozici těžko vyhrával, tak se se soupeřem domlouvají po pár tazích také na remíze a můžeme vyrazit k domovu.

Před dvěma lety jsem po postupu C týmu z okresní soutěže do okresního přeboru prorokoval, že za dva roky postoupíme. Nikdo nám nevěřil, ale povedlo se, porazili jsme silnou Chotěbuz v nejsilnější sestavě a o celkové první místo by nás mohl připravit jen totální kolaps a shoda okolností v posledním kole. Trochu jsem se obával, když jsme pro celou sezonu "obětovali" sestavu C týmu, ale stálo to za to.

Příští rok hurá do bojů v krajské soutěži a jako kapitán, který věří svému týmu, opět prorokuju, že za dva roky budeme bojovat o postup do krajského přeboru!

Jako kapitán musím celý tým pochválit za celou sezónu a můžu jen říct: "Jsem na vás na všechny hrdý!"

 

8.54TJ Sokol Chotěbuz2½ - 5½5Rychvaldský SŠ 1945 "B"
1   Knopp René 1935 ½ : ½   Klementowski Dawid 1928
2   Chmiel František 1948 0 : 1   Cieslak Wiktoria 1869
3   Firla Stanislav 1935 0 : 1   Fritz Antoni 1898
4   Kwasek Andrzej 1862 ½ : ½   Polák Radim 1898
5   Wardas Pavel 1733 ½ : ½   Kosňovský Radim 1624
6   Křikava Václav 1683 0 : 1   Hanák Tomáš 1763
7   Budnik Mieczyslaw 1744 0 : 1   Brzezny Petr 1845
8   Chmiel Jan 1662 1 : 0   Martínek Václav 1778

Za domácí úkol si dnes nalejte něco dobrého a připijte si na úspěch rychvaldského šachu se zvoláním: "Rychvald mistr!"

Pokochat se tabulkou soutěže můžete pod tímto odkazem.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.