Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

KS 16/17: V Havířově zvoníme 3x

ks1617 8Když jsme v neděli 12.2. krátce před devátou hodinou v Havířově viděli složení týmu našeho soupeře, začali jsme doufat v rychlé vítězství našeho Áčka.

Soupeři chybí první čtyři hráči soupisky, vzadu nastupuje omladina, na všech deskách máme převahu v ELO (na prvních a posledních dvou dokonce velmi výraznou)...

Zápas ale rozhodně tak jednoznačný nebyl a domů se jelo až okolo půl druhé.

 

Výsledky

Šach.
4  TJ Slovan Havířov "B"ELO-5  Rychvald "A"ELO2½:5½
1   Siwek, Antonín 1850 -   Cudnik, Andrzej 2041 0 - 1
2   Szumilo, Štefan 1810 -   Wolynski, Krzysztof 2074 0 - 1
3   Pavlíček, Tomáš 1780 -   Miszczak, Dariusz 2067 0 - 1
4   Červenka, Roman 1769 -   Brezík, Petr 1800 1 - 0
5   Wertheim, Adolf 1735 -   Crha, Břetislav 1757 ½ - ½
6   Melzer, Petr 1613 -   Havlík, Vlastimil 1694 1 - 0
7   Neděla, Adam 1469 -   Hanák, Tomáš 1756 0 - 1
8   Korbel, Richard 1274 -   Semančík, David 1735 0 - 1

Jako první končí partie na 6. desce. Už to bude nějaká doba, co jsem u Vlastíka viděl tak pěknou a aktivní pozici. V posledních pár partiích byl vždy pod tlakem, figurky zatlačené na poslední dvě řady a Vlastík musel kouzlit, aby vybojoval remízu. V dnešní partii stojí ale po zahájení jako bůh, aktivní figury, převaha v centru a pak ... zazvoní mobil a je po partii :-( Vlastík se sice dušuje, že mobil před partií určitě vypínal, ale nic to není platné. Úsměvné je, že při následné dohrávce či analýze Vlastíkovi mobil zazvoní znovu ještě alespoň dvakrát a soupeř vtipně prohlašuje, že už vedou minimálně 4:0.

Vedle mě hraje Tomáš, jeho mladý soupeř se ve variantě anglické moc neorientuje, Tomáš ovládne centrální sloupec svými těžkými figurami a po chvíli získává důležitého pěšce. Soupeřova pozice se složí jako domeček z karet a brzy tak do výsledkové tabulky zapisujeme první jedničku na naší straně. Já se na 8. desce trápím s mladým Ríšou Korbelem, soupeř hraje velmi dobře, podle hry bych mu určitě tipnul alespoň 300 ELO bodů víc. Sedím a přemýšlím, jak z pozice něco vydolovat, čas letí jako bláznivý a já se pomalu dostávám do časové tísně.

Jen tak mimoděk eviduju výhru Dariusze na 3. desce (partii jsem vůbec neviděl) a prohru Peti Brezíka na čtyřce. Údajně stál velmi aktivně, ne-li přivyhraně, ale najednou se podepisuje kapitulace a nikdo v podstatě netuší, co se stalo. Peťovi se o tom po zápase moc mluvit nechtělo, takže předpokládám, že se udála nějaká hloupá hrubka.

Já mezitím po dlouhém uvažování beru podezřelého pěšce a dostávám se do potenciálně nebezpečné vazby, vyvrácení za soupeře ale nevidím. Ten místo toho zkouší útok na mého krále, ale nakonec jsem to já, kdo po otevřeném "f" sloupci otevírá obětí kvality domeček černého monarchy a útočí. Po taktické přestřelce mi zůstává dvojice střelců proti věži při dámách na obou stranách. Černý král je ale hodně slabý a věž ve vazbě a po pár tazích je po partii. Na tenhle bod jsem se opravdu nadřel.

Vstávám od partie, abych obhlédl zbytek šachovnic (a udělal pár fotek).

Břeťa stojí s pěšcem méně dost podezřele, bílý se snaží pěšci otevřít královské křídlo černého a matit. V poslední chvíli Břeťa obětí pěšce vyláká bílého krále na dostřel černé dámy a začíná maraton šachování. Pozice je pěkně zamotaná, chvílemi to vypadá, že může mít bílý i existenční problémy, pokud by se Břeťovi podařilo do šachování zapojit i věž.

Na druhé desce v celkem uzavřené pozici s aktivnějšími figurami Kryzstof v pravý čas převádí hru z dámského křídla na královské a začíná útok na černého po (nově otevřených) sloupcích g a h. V jednu chvíli (viz úvodní foto) vidím rozhodující útok se ziskem materiálu, ale náš hráč volí jiné pokračování. Říkám si, že jsem asi něco přehlédl, ale ne. Schválně si pozici zkuste vyřešit jako jednoduchý test taktiky. Po tahu v partii počítač hlásí lakonické 0.00 a náš hráč o x tahů později vyhrává až po chybě soupeře v obraně.

Radost dívat se na koncovku na první desce. Andrzej má o (dvojeného) pěšce více při D+S na každé straně. Jazýčkem na vahách ale není pěšcec navíc, ale slabé postavení bílého krále, kterému každou chvíli černý pohrozí matem. Černý vynucuje výměnu dam a pak předvádí krásnou techniku při realizaci převahy. Pěšce má správně postavené na polích opačné barvy svého střelce, v klidu manévruje a nakonec donutí svého soupeře ke kapitulaci.

Na 5. desce se v podstatě pouze čekalo na výsledek těchto dvou partií, bílý již nemá o co (a hlavně jak) hrát, takže remis. Celkově tedy na papíru pohodová výhra 5,5:2,5, soupeř ale nedal ani v oslabené sestavě kůži zadarmo.




Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.