Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

OP 16/17: Druhá půlka dvojzápasu - půlka - tedy remíza

V sedmém kole okresního přeboru náš "C" tým přivítal na své „palubovce" souseda v tabulce tým SK Slavie Orlová "E", který oproti utkání s našim béčkem sestavu posílil o bývalého rychvaldského hráče Matějku Františka a vzhledem k vyššímu ELO ratingu byl favoritem. Zápas se však vyvíjel všelijak.

Nejdříve na posledních šachovnicích omladina přiváděla diváky k šílenství. Zatímco Jirka ztratil figuru hned v zahájení, Daniel v téže fázi partie v divoké pozici stál na výhru. Bohužel své tažení nedotáhl do konce a prohrál, zato Jirka využil soupeřových chyb a partii vyhrál. I za zavřenými dveřmi bylo slyšet hlasitý rozbor Danielovy partie z úst lehce melancholicky zahořklého předsedy...

Další Jirka (ten poněkud starší) hrál velmi dobře, jeho soupeř se někde zaškobrtal a náhle Jirka st. drtivým úderem koněm získal rozhodující výhodu. Bohužel technika koncovky věže +5P proti střelci +6P s volnými sloupci nebyla jeho šálkem čaje a partie skončila remízou.

V další partii Karel nedbal na svou zdravotní indispozici a se zahájení vyšel jako tempový multimilionář, měl zarošováno, ve hře dvě či tři lehké figury a věž, zatímco soupeř pouze neustále napadanou dámu a všechny figury v základním postavení, zdali šlo o svéráz národního zahájení, nevím, postupně se však Franta dovyvinul a když v útočném snažení se Karel dopustil několika chyb, rázem byla jeho pozice v troskách.

Vlastíkovu pozici jsem viděl zběžně, stál opticky úplně hrozně, dvě lehké figury zaklety vzadu, bílý si dělá naději na vítězství, ale rychvaldští vědí své a Vlastík partii dotáhl do remízy i když soupeř hledal výhru až do úplného konce, když už bylo v sále skoro vše uklizeno...

Davidovu partii jsem neviděl vůbec a proto ho prosím o její krátké resumé.

Má partie s Pavlem se nesla ve znamení bílý hraje, černý se přizpůsobuje jeho plánu. Nakonec se mi podařilo získat v dámské jezdcové mnoho pěšcové koncovce velmi aktivní postavení koně, ale měl jsem za to, že nic než plichta z toho nemůže už být. Počastovali jsme nabídkami na remízu, každý jednou odmítli a čekali jsme tedy, až zremizuje Vlastík a těsně před tím když už bylo jasné, že k tomu dojde, jsme to dali za remízu také. Až doma jsem zjistil, že jsem při svém tupém čekání na remízu polevil v revoluční ostražinatosti, po chybě bílého taktickým obratem jsem mohl získat pěšce h3 a za pár tahů pro změnu pěšce c5 a lepší koncovku.

Na první šachovnici Petr s mladým rovněž pěkná partie se studiovými pozicemi na téma volný izolovaný pěšec, obětování figury za volné pěšce, vrácení figury. Nakonec remíza.

Céčko tak celkově remizuje s poměrně silným soupeřem 4 : 4 a odpoutává se od posledního místa v tabulce. Do příštího zápasu v Těrlicku razíme však bojové heslo pro béčko: „I po mači v Chotěbuzi domácí zas budou druzí! (...jakože domácí chotěbuzáci..., ne béčko, to zůstane první že, pro méně chápavé, tedy pro většinu, vlastně pro všechny ty rychvaldští šachisti...)

Výsledky

Šach.6  Rychvald "C"ELO-2  SK Slavia Orlová "E"ELO4:4
1   Brezík, Petr 1795 -   Neumann, Filip 1781 ½ - ½
2   Crha, Břetislav 1765 -   Tchuř, Pavel 1919 ½ - ½
3   Semančík, David 1759 -   Fialka, Adam 1817 1 - 0
4   Havlík, Vlastimil 1729 -   Wanot, Aleš 1917 ½ - ½
5   Šejda, Karel 1612 -   Matějka, František 1672 0 - 1
6   Hradil, Jiří 1000 -   Neumann, Karel 1430 ½ - ½
7   Semančík, Jiří 1122 -   Roček, Lukáš 1220 1 - 0
8   Beran, Daniel 1076 -   Roček, Matyáš 1014 0 - 1Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.