Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

OP 16/17: Béčko smetlo Těrlicko

V sedmém kole okresního přeboru naše Béčko čekal třetí tým tabulky Sokol Těrlicko. V úvodu soutěže jsem tento tým tak vysoko v tabulce nečekal, ale evidentně se jim celou sezónu daří, takže se dal čekat tuhý boj. Nenechali jsme nic náhodě a postavili nejsilnější možnou sestavu - prvních osm hráčů soupisky.

V netradičně uspořádaném sále po sobotním Slezském Openu se dlouho napětí dalo krájet, protože na všech šachovnicích byly vyrovnané pozice, a partie se rozvíjely pomaleji než obvykle. Postupně se začaly krystalizovat alespoň optické výhody pro naše hráče na většině šachovnic. Výjimkou byla partie Wiktorie na 2., která někde přišla o pěšce, a na šachovnici jsem osobně neviděl žádnou kompenzaci. Asi se vyčerpala skvělým výkonem o den dříve a neděle ji zastihla v mírném útlumu.

Dawid na 1. desce umně vytvořil výměnami soupeři slabého opožděného pěšce na "a" sloupci, zdvojení pěšci v centru ničemu nevadí. Antoni jako tradičně bílými stojí útočně, všechny figury směřují na královské křídlo na soupeřovo rošádové postavení a útočné hrozby kombinuje s nástupem pěšců v centru. Radimu Polákovi se proti soupeřovu domečku s g3 povedlo postoupit pěšcem až na f3 a vypadá to na matové hrozby spojené se ziskem materiálu. Radim Kosňovský využívá umně soupeřova zanedbaného vývinu a chystá útok proti králi, který zůstal v centru. Na několika šachovnicích je k vidění u soupeřů v různých zahájeních černými brzký tah pěšcem f6 - asi nějaký Těrlický gambit. Stejný tah zahrál i můj soupeř na 7. desce, a tak jsem strávil poměrně dost času přemýšlením, jak tento tah vyvrátit. Povedlo se mi získat několik temp a i u mě opticky pozice vypadala dobře. Tomáš Hanák na 6. také útočí na krále soupeře, který zůstal v centru, protože soupeř ztratil několik temp nástupem pěšců na královském křídle - Tomáš ale rošuje na dlouho a pěšci na g a h sloupcích náhle nemají uplatnění, jen se stávají slabinami. Jen Vašek na 8. stojí černými trochu pasivně, ale žádné viditelné slabiny jeho pozice nemá.

Jako první končí partie na 2. šachovnici, kde Wiktoria musí vzdát panu Martinákovi. Pak se najednou poměrně rychle rozhoduje několik partií po sobě, ani to nestíhám díky svému špatnému času sledovat. Dawid na 1. využil špatné koordinace figur soupeře, které hlídaly "a" pěšce a pronikl do soupeřovy pozice. Po pěkném taktickém závěru se jeho soupeř musí vzdát. Stejně končí i partie na 3. desce, kde útok Antoniho bílými slaví úspěch díky taktickému obratu. Matový útok zkonstruoval i Radim Polák na 4., kde se soupeř tah před matem rovněž vzdává a vedeme už 3:1. Radim Kosňovský na 5. získal kvalitu a lepší pěšce a po několika výměnách směřuje partie do jasně vyhrané koncovky a soupeř se vzdává a je to 4:1.

Tomáš Hanák díky útoku na krále v centru získal pěšce a vynutil sérii výměn, navíc jeho jezdec je jasně lepší než soupeřův střelec. Po vidličce získává ještě druhého pěšce a mění všechny figury. Pěšcovka je jasně vyhraná, takže i jeho soupeř se vzdává a o naší výhře je rozhodnuto - 5:1.

Za rozhodnutého stavu se Vašek na 8. domlouvá se soupeřem na remíze a hraje se už jen moje partie na 7. Bohužel jsem neviděl mnohem jednodušší cestu k výhře, ale díky aktivitě mých figur získávám pěšce a přecházím do střelcové koncovky s mnohem lepším střelcem. Ve chvíli, kdy bych buď vynutil výměnu střelců s přechodem do vyhrané pěšcovky nebo získal dalšího pěšce (nebo možná i dva), soupeři padá praporek.

Konečný výsledek 6½:1½ je až nečekaně vysokou výhrou, zůstáváme na prvním místě, ale stále jen o skóre. O všem se rozhodne za 14 dnů v příštím kole v "zápase desetiletí" proti druhé Chotěbuzi.

 

7.25Rychvaldský SŠ 1945 "B"6½ - 1½3TJ Sokol Těrlicko
1   Klementowski Dawid 1928 1 : 0   Barabasz Gustav 1773
2   Cieslak Wiktoria 1869 0 : 1   Martinák Tomáš 1788
3   Fritz Antoni 1898 1 : 0   Lamacz Pavel 1700
4   Polák Radim 1898 1 : 0   Konečný Herbert 1611
5   Kosňovský Radim 1624 1 : 0   Papuga Zdeněk 1662
6   Hanák Tomáš 1763 1 : 0   Papuga Miroslav 1613
7   Brzezny Petr 1845 1 : 0   Odzemec Jiří 1531
8   Martínek Václav 1778 ½ : ½   Lakota Zbyšek 1558

A máme tu opět domácí úkol, tentokrát cvičení z taktiky - bílý na tahu:
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.