Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

OP 16/17: Neděle v Avionu

1701 op6Ne, v neděli 22.1. nejelo naše Céčko sborově místo šachů nakupovat do stejnojmenného nákupního střediska v Ostravě, ale zavítali jsme do Českého Těšína k zápasu 6. kola okresního přeboru. Místní tým hraje ve velmi příjemném prostředí kavárny Avion, průběh partií však pro naše barvy až tak příjemný nebyl.

Po tradičních problémech se sestavením soupisky (práce, nemoc atd.) to nakonec dopadlo relativně dobře - k zápasu totiž mohl nastoupit jak pracovně vytížený Peťa Kunz, tak po dlouhé době hrající Radek Barcuch. Proti silnému soupeři nám ale chyběl na první desce Matouš.

Záhy po zahájení to vypadá na první kulu na 5. desce. Jirka Hradil udělal hrubku v zahájení, vlezl dobrovolně do nebezpečné vazby a přišel o figuru. V dalším průběhu se sice snažil vymyslet útok na bílého krále při nestejných rošádách, ale zkušený soupeř mu nedal nejmenší šanci a partii s figurou navíc s přehledem vyhrál.

Radek Barcuch hned ve 4. tahu dlouho přemýšlí a vzpomíná na teorii po jedovatém 4. Jg5 ve hře dvou jezdců. Pozici nakonec ustojí, stojí ho to ale spoustu času a (samozřejmě) pěšce. V dalším průběhu je pozice na šachovnici trochu nepřehledná, kompenzaci asi nějakou černý má. Po malé taktické přestřelce má najednou černý D+V proti 2V+S, bílý ale vlastní nepříjemného volného pěšce na "d" sloupci. Konec partie jsem neviděl, dle líčení Radka se mu nepodařilo rozumně zastavit volného pěšce a nakonec prohrál.

V tu dobu již měl po partii i Jirka na 6. šachovnici. Zahájení rozehrál celkem rozumně, pak se ale nechal zlákat útočnými možnostmi a pozapomněl na to, že soupeř má taky své plány. V kritickém okamžiku ztratil důležité tempo na tah králem (součást plánu na útok) a rychle prohrál na nepříjemnou vazbu.

Peťa Kunz ve své partii někde ztratil pěšce a snažil se to kompenzovat útokem na rošované postavení černého krále. Nepodařilo se mu ale zbavit "hlídače" v domečku na g7 a tak jeho útok vyzněl na prázdno, navíc figurky soupeře byly nebezpečně aktivní a několik bílých figur stálo v nepříjemných vazbách. Partie vyústila v pěkný taktický závěr černého s matovou tečkou.

Nejdéle se hrálo na předních deskách, i když o výsledku zápasu již bylo rozhodnuto.

Já jsem na druhé desce ztratil po chybě pěšce, naštěstí to byl ale pěšec, který blokoval mého střelce na dlouhé diagonále a tak jsem získal myslím více než dostatečnou kompenzaci v aktivitě svých figur. Za aktivitu jsem posléze obětoval dalšího pěšce a po delší době jsem měl ze své hry velmi dobrý pocit. Soupeř se ale ubránil a více než vyrovnání materiálu jsem z pozice "nevytřískal". Unaven předchozí "těžkou prací" jsem v koncovce nestejných střelců (s věží na každé straně), kde bych měl o pěšce více, nabídl remis, kterou soupeř přijal.  

Láďa na 1. desce proti silnému soupeři zvolil taktiku betonování a podařilo se mu nakonec soupeře vysušit. Po očku jsem jeho partii pozoroval, stál pravda celou dobu hodně pasivně, ale figurky se postupně vyměňovaly a za bílého jsem neviděl, kudy by do černé pevnosti pronikl. Když skončila moje partie, nabídl Láďa remis a tu v rovné pozici soupeř přijal.

Pozice Vlastíka na 3. desce byla valnou část partie hóóódně podezřelá. Jeho figurky nepřekročily (svou) třetí řadu a velmi často se ucitvě krčily na řadě první. Jednu chvíli to vypadalo, že už se pozice černého musí sesypat pod útokem po otevřeném "h" sloupci, Vlastík ale jako obvykle kouzlil, soupeř asi nezahrál nejpřesněji a po výměně několika figur již nehrozilo černému bezprostřední nebezpečí. Partie se dohrávala jako poslední a soupeři se po chvíli dohodli na remíze.

Celkově jsme tedy výrazně prohráli. Člověk má ale uvažovat pozitivně. Jako plusy tohoto nepovedeného zápasu vidím to, že se nám podařilo udržet silné soupeřovy koně na prvních deskách a také "návrat" Radka Barcucha k aktivnímu šachu.

Výsledky

Šach.1  Slavoj Č. Těšín "B"ELO-6  Rychvald "C"ELO6½:1½
1   Gibiec, Ernest 2118 -   Barteček, Ladislav 1766 ½ - ½
2   Malyrz, Ladislav 1946 -   Semančík, David 1759 ½ - ½
3   Novotný, Radim 1909 -   Havlík, Vlastimil 1729 ½ - ½
4   Mach, Milan 1968 -   Kunz, Petr 1712 1 - 0
5   Stoklasa, Jiří 1930 -   Hradil, Jiří 1000 1 - 0
6   Ruman, Martin 1826 -   Semančík, Jiří 1122 1 - 0
7   Bažanowski, Stanislav 1000 -   Barcuch, Radek 1871 1 - 0
8   Janásek, Karel 1290 -   Adamčíková, Tereza 1000 1 - 0Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.