Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

OP 16/17: Béčko si dojelo pro tři body opět do Orlové

V šestém kole okresního přeboru čekal na naše Béčko tým Orlové E. Měli jsme trochu problémy poskládat sestavu, ale nakonec se nás díky prvnímu startu Honzy Adamčíka v sezóně nasbíralo potřebných osm a mohli jsme vyrazit na zimní stadion do Orlové.

Vzhledem k tomu, že na posledních šachovnicích za Orlovské Éčko pravidelně nastupuje místní omladina, jsem si říkal, že by zápas neměl být velký problém, ale ono ejhle. Mladý osmiletý Matyáš Roček pěkně viděl v taktické zápletce dál než Honza a poměrně rychle prohráváme 0:1. Naštěstí velmi dobře stojí Adamčík starší na 6. šachovnici, který má kvalitu k dobru a lepší pozici. Wiktoria na 2. bílými mohutně útočí na soupeřova krále. Pavel Tchuř hraje prakticky o figuru méně, protože jeho střelec na b7 kouše do betonu v podobě vlastního pěšce na c6, zatímco všechny bílé figury míří na královské křídlo. Dawid na první hraje neobvyklou variantu sicilky 2. Jf3 Jf6, asi chce mladého Filipa Neumanna vyvést z teorie. Je vidět, že se mu to docela daří, Filip ztrácí hned v úvodních tazích spoustu času, ale pak vychází s pěšcem více, ale Dawid má výrazně aktivnější pozici. Tomáš se snaží černými hrát aktivně výměnnou francouzskou, snaží se nějak zkonstruovat útok na krále. Drahuš na 7. komplikuje pozici černými v sicilce, snaží se druhého z dvojčat Ročků Lukáše vyvést z konceptu. Daří se mu to, tlakem v centru a dobrou obranou na královském křídle získává pěšce a pozice bílého se začíná sypat.

Vašek stojí na 5. trochu pasivně, ale pozorně pokrývá všechny hrozby bílého. Stav zápasu srovnává Wiktoria. Soupeř sice trochu rozehrál své figury, ale už bylo pozdě. Útok je zaměstnal natolik, že se vpřed vydali centrální pěšci a tah před postavením druhé dámy se Pavel Tchuř vzdává a je srovnáno 1:1. Na první Dawid získává pěšce zpět a pak dává tři pěšce za figuru. Všichni pěšci jsou ale na dámském křídle a asi je nejde prosadit a soupeři se domlouvají na remíze. Remízou končí i Vaškova partie a je to 2:2. Drahuš někde získal figuru a za pár tahů získává ještě druhou a zvyšuje naše vedení na 3:2.

Bohdan vypadá na výhru, tak nabízím soupeři remízu, i když mám bílými v dámském gambitu mírně lepší pozici. Vzhledem k vývoji zápasu Aleš Wanot odmítá a za pár tahů dělám nepřesnost, která z mírně lepší pozice hned dělá znatelně horší věžovou koncovku se spoustou pěšců bez náznaku symetrie, tohle bude těžká partie. Bohdan získává figuru a vítězí, vedeme 4:2. Všichni odjíždějí a na nás s Tomášem je získat aspoň půl bodu ze dvou partií.

Adam Fialka sice obsadil věžemi volný sloupec, ale asi nevyužil této výhody dokonale, protože nezískal ani stín výhody a partie směřuje do remízových vod. Já zatím bráním horší věžovku a snažím se o nějakou aktivní protihru. Někdy o půl jedné po časové kontrole už se Tomáš domlouvá se soupeřem na remíze, už se to opravdu nijak vyhrát nedá a o výsledku zápasu je rozhodnuto. Nabízím tedy také remízu, ať můžeme jet domů, ale v lepší pozici chce soupeř samozřejmě hrát dál, to chápu.

Hlídám volného "a" pěšce soupeře věží a zároveň se snažím vytvořit si volného pěšce v centru, kde ho podporuje můj král. Postupně se pěšci mění a soupeř získává pěšce navíc. Pořád věřím, že se mi nějak podaří udržet remízu a oba začínáme být z dlouhé partie pěkně unavení a drobné nepřesnosti se střídají na obou stranách. Snažím se převést partii do dámské koncovky s pěšcem více pro soupeře, ale to nechce. Po sérii vynucených výměn zůstává soupeři "b" pěšec a jelikož je můj král odříznutý na "e" sloupci, už se vidím jako prohraný. Jenže i při domácí analýze není jednoduché takovou koncovku vyhrát a je vidět, že je to nad možnosti hráčů naší úrovně. V domácí analýze s databází koncovek později zjišťuju, že několikrát dělám velkou chybu a naopak několikrát nacházím jediný tah vedoucí k remízu a naopak Aleš Wanot několikrát projde kolem tahu vedoucího k vyhrané pozici. Když se konečně můj král dostane až na "b" sloupec pod pěšce, věřím, že je rozhodnuto o remíze. Soupeř to ještě zkouší, ale krátce před třetí hodinou po téměř šesti hodinách hry se nakonec domlouváme na remíze.

Celkově jsme tedy zvítězili po boji 5:3 a v dalších dvou kolech už opravdu půjde do tuhého - čekají nás postupně třetí a druhý tým tabulky Těrlicko a Chotěbuz.

 

6.4 2 SK Slavia Orlová "E" 3 - 5 5 Rychvaldský SŠ 1945 "B"
1   Neumann Filip 1781 ½ : ½   Klementowski Dawid 1928
2   Tchuř Pavel 1919 0 : 1   Cieslak Wiktoria 1869
3   Fialka Adam 1817 ½ : ½   Hanák Tomáš 1763
4   Wanot Aleš 1917 ½ : ½   Brzezny Petr 1845
5   Kotas Marian 1438 ½ : ½   Martínek Václav 1778
6   Neumann Karel 1430 0 : 1   Adamčík Bohdan 1684
7   Roček Lukáš 1220 0 : 1   Lipus Drahomír 1574
8   Roček Matyáš 1014 1 : 0   Adamčík Jan 1361

 

A jako domácí úkol koncovka z partie Brzezny - Wanot, černý na tahu:

 
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.