Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

KS 17/18: Remíza Béčka s Petrovicemi

Hlavním úkolem našeho "B" týmu v této první sezóně v krajské soutěži je samozřejmě nespadnout zpátky do okresu. A aby se nám povedlo tento úkol splnit, je třeba získávat body s týmy, které také myslí více na záchranu v soutěži, než aby měly nějaké postupové ambice. Ve čtvrtém kole se odehrál jeden z těchto zápasů, kdy se Béčko utkalo s Petrovicemi.

V minulém kole hrálo s Petrovicemi naše Áčko. Při představě zápasu v malinké hospůdce v Petrovicích u fotbalového hřiště, kde zápas začíná v 9 hodin a topit se začíná v 10, jsem rychle začal jednat. Po domluvě s hráči soupeře jsme se dohodli, že zápas se odehraje v naší klubovně v Rychvaldě. Ještě jednou děkujeme soupeřům, že nám toto umožnili, myslím, že to bylo lepší pro obě strany.

K zápasu jsme nastoupili v nejsilnější sestavě s myšlenkami na bodový zisk a vzdálení se sestupovým příčkám. Soupeři ale uvažovali stejně a přijeli také v nejsilnější možné sestavě. První rozhodnutá partie byla bohužel ta má na 7. šachovnici. Bohužel proto, že jsem v sicilce černými přehodil tahy, a to se trestá. Můj král zůstal bez rošády a brzy podlehl v centru soupeřově tvrdému útoku. V miniaturce se vzdávám a dál už se věnuji jen fandění kolegům. Naštěstí vedle mě na 8. desce s radostí pozoruji Davidovu partii. Nejdříve soupeři zavřel jednoho střelce na dámském křídle, pak lavinou pěšců zavřel i druhého, který bránil krále. Pěšci g a h postupují dál a dál a král zůstává bez obránců. David partii zakončuje nádhernou obětí dámy za mat a srovnává na 1:1. Matouš na 1. se snaží černými získat iniciativu, ale bohužel se tato strategie ukazuje jako dvojsečná. Silný soupeř (Martin Tauš) využívá možnosti k útoku na nebohého černého krále, který nemá moc kam utéct. Pěkná oběť jezdce vede k pozici, kde hrozí hned tři různé maty, a všechny se pokrýt nedají. Matouš se (navíc v silné časovce) musí vzdát. Pěknou partii hraje Wiktoria. Je radost se na partii dívat, soupeř (Stanislav Firla) mohutně útočí, neváhá obětovat figuru a pak ještě věž, ale Wiktoria se umně brání. Možností je v pozici spousta, Wiktoria chytře vrací figuru a když vynutí výměnu dam, je po partii, věž jí zůstane navíc. Je vyrovnáno na 2:2.

Tomáš na 3. stojí černými dobře, ale pak projde bez povšimnutí kolem možnosti získat důležitého soupeřova pěšce. Pak to chvíli vypadá, že mu soupeř chytí zatoulanou věž. Tomáš se z nástrah vyvlékne, ale stojí ho to hodně času. V momentě, kdy má asi 4 minuty na 10 tahů mu soupeř nabízí remízu. Tomášova pozice v koncovce je asi mírně lepší, ale přijetí remízy je za vyrovnaného stavu v této časové tísni asi rozumnou volbou. Radim na 6. desce obětoval figuru za útok na krále. Sbírá si pár pěšců, soupeř je navíc v hrozivé časové tísni. Ze všeho se ale dostane bez pádu praporku a po časové kontrole je to naopak bílý Radimův král, kterému hrozí mat na první řadě. Není obrany a Radim se musí vzdát.

Patryk na druhé šachovnici bojuje s Petrem Radeckim, partii převádí do koncovky střelce proti jezdci, kde je jeho střelec asi mírně lepší. Jenže vyhrát takovou koncovku s takovým soupeřem je hodně těžké. Mění se pár pěšců a když pak po další vynucené výměně zbude každému už jen jeden pěšec na "h" sloupci, je o remíze rozhodnuto. Prohráváme 3:4 a všechny naše naděje vkládáme do Antoniho. Ten je v mimořádné formě a opět byla radost sledovat jeho počínání za šachovnicí. Dal soupeři přechodně pěšce za to, že pěšcovou strukturu rozbil - udělal soupeři dvojpěšce a dva pěšci na centrálních sloupcích jsou také slabí. Elegantně pomaličku zlepšuje svou pozici a získává nejprve pěšce zpět a po taktické vložce ještě kvalitu. Soupeř ještě zkouší pohrozit matem na první řadě, ale Antoni si samozřejmě dává pozor. Odevzdá jednoho nedůležitého pěšce a míří králem doprostřed šachovnice podpořit své pěšce na dámském křídle. Soupeř už nemá co hrát, vzdává se a je tu konečné skóre 4:4. Bod máme, i když jsme možná mysleli i na víc. Jestli je to ztráta nebo zisk se ukáže až v dalším průběhu soutěže.

 

 Inter Petrovice4 - 4Rychvaldský SŠ 1945 B
1 Tauš Martin 2065 1 : 0 Sikora Matouš 1978
2 Radecki Petr 2032 ½ : ½ Cieslak Patrycjusz 1960
3 Gajdůšek Josef 1999 ½ : ½ Hanák Tomáš 1865
4 Kopecký Břetislav 2017 0 : 1 Fritz Antoni 1982
5 Firla Stanislav 1913 0 : 1 Cieslak Wiktoria 1941
6 Štamposký Libor 1949 1 : 0 Kosňovský Radim 1640
7 Parma František 1832 1 : 0 Brzezny Petr 1759
8 Krampol Vladimír 1725 0 : 1 Semančík David 1791Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.