Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

OS 16/17: Výhra v posledním utkání

Okresní soutěž se nám v posledních letech stále smršťuje, takže jsme v neděli 15. ledna vyjeli do Havířova k již poslednímu zápasu letošní sezóny. V areálu tenisových kurtů jsme nastoupili proti místnímu Slovanu Havířov E. Tým soupeře je mi velmi sympatický a to především proto, že dává šanci mladé krvi pod vedením zkušeného p. Němce. Jelikož se ale tomuto týmu zatím moc nedařilo (vždy prohráli 1:4), tak jsem doufal v dobrý výsledek.

Na 3. - 5. desce se tedy utkalo rychvaldské mládí s tím havířovským a kluci si tam měli šanci zahrát se svými vrstevníky. Na 3. desce to záhy po zahájení vypadalo s Honzou celkem bledě - byl bez kvality v dost neperspektivní pozici. Zato Jirkův soupeř rozehrál špatně zahájení a již ve 4. tahu byl o pěšce chudší, a když o pár tahů později udělal hrubku a nechal si vzít celou figuru, tak jsem věřil, že první bod je doma. Roman rozehrál svou partii dobře a stál černými po zahájení o něco aktivněji a navíc o něco později sezobnul pěšce. Jistou protihru mohl jeho soupeř získat na královském křídle, ale oba hráči přehlédli, že po několik tahů bylo možné brát důležitého "h" pěšce pro vazbu na krále. Partie se zlomila ve chvíli, kdy bílý čelil nástupu Romanových centrálních pěšců a zapomněl na nechráněnou figuru, o kterou záhy přišel. Malý zázrak se mezitím udál na 3. desce, kde - ani nevím jak - se situace úplně obrátila. Rázem to nebyl náš hráč, kdo má o kvalitu méně. Honzův soupeř se někde přepočítal a přišel o celou věž. A i když musel náš hráč později figuru navíc odevzdat za volného pěšce, tak o výsledku partie rozhodly volní pěšci černého na dámském křídle. Vzadu tedy - i když se štěstím - 3:0 pro naše barvy.

Má partie s p. Němcem nevybočila v celém svém průběhu z rovnováhy a postupně se měnilo a měnilo až do dámské koncovky s rovným materiálem. Měl jsem ale aktivnější dámu na volném sloupci a tak jsem nabídku remízy odmítl. Po výměně dam rozhodla pravděpodobně remízovou koncovku fatální chyba mého soupeře, který si špatně spočítal úprk mého volného pěšce, netáhl králem do čtverce a o dva tahy později se musel vzdát. Velmi pěknou pozici měl po zahájení na 2. desce Drahuš, jehož soupeř zaostal žalostně ve vývinu a jeho pozice vypadala na sesypání. Pak ale Drahuše postihla šachová slepota, nechal stát figuru a i když se snažil, tak soupeř již šanci nepustil a celkem bez problémů vyhrál.

Výsledky

Šach.
3  Slovan Havirov EELO  -4  Rychvald DELO  1:4
1   NEMEC, Jaroslav 1529 Z B -   SEMANCIK, David 1759 Z, V A 0 - 1
2   KUPKA, Michael 1116 Z C -   LIPUS, Drahomir 1574 Z B 1 - 0
3   ZAMOSTNY, Jan 1098 Z C -   ADAMCIK, Jan 1361 Z C 0 - 1
4   LIPOWSKI, Lukas 1113 Z D -   SEMANCIK, Jiri 1122 V C 0 - 1
5   PORUBCAN, Antonin 1000   D -   MRAZEK, Roman 1180   D 0 - 1Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.