Company Logo

Vítejte na oficiálních stránkách Rychvaldského spolku šachového 1945.

Srdečně zveme všechny příznivce této královské hry z Rychvaldu a okolí na naše pravidelné tréninky, které se konají každý pátek od 17 hodin v Domě kultury Rychvald na Náměstí Míru.

Mladé zájemce o šachy zveme do našeho kroužku pro mládež, který probíhá po celý školní rok vždy v pátek od 15 hod. v Domě dětí a mládeže Rychvald.


Přihlášení

Facebook RSŠ 1945

google-plus

OP 16/17: Domácí dvojzápas v 5. kole - v krutém mrazu kruté výsledky

První zápas v novém roce 2017 byl domácím dvojutkáním v okresním přeboru. Náš "B" tým přivítal silného soupeře z Českého Těšína a "C"éčko nastoupilo proti rovněž silné Karviné C. Ranní krutý mráz byl asi předzvěstí krutých bojů i za šachovnicemi, jak se později ukázalo.

"B" tým neponechal v boji o postup nic náhodě a nastoupil v nejsilnější možné sestavě, tedy prvních 8 hráčů soupisky. V úvodu soutěže Český Těšín vyhlašoval rovněž boj o postup, ale po prohře v derby s Chotěbuzí a dalších dvou remízách se jeho naděje smrskly do říše snů a přání. Přestože soupeři nepřijeli v nejsilnější možné sestavě, nedokázali jsme si s nimi poradit, a zápas nakonec skončil dělbou bodů.

Poměrně rychle se vyjasnily partie na posledních dvou šachovnicích, Vašek získal na 8. figuru už někdy kolem 7. tahu a kombinováním útoku na krále a napadáním dalších figur v poklidu vyměnil zbylý materiál. Když získal ještě věž, soupeř se musel vzdát. Já jsem na 7. nestál jako tradičně po zahájení moc dobře, ale soupeř uspěchal svou snahu o výhru a dovolil mi vytvořit si krytého volného pěšce na 6. řadě. Ten tak stísnil jeho pozici, že neměl už co hrát a po ztrátě kvality se v beznadějné pozici rovněž vzdal - 2:0. Další partie vypadaly v té chvíli vyrovnaně kromě Wiktorie na 2., která někde ztratila figuru. Antoni na 3. má silný útok a vypadá to nadějně. Bohužel se ale někde stala chyba, útok končí a Antoni je rovněž bez figury. Dawid na 1. je o kvalitu chudší a stojí navíc pasivně - věřím ale, že by snad mohl partii dovést do remízy. Radim Kosňovský má také o kvalitu méně, ale oba králové jsou slabí a Radim má silného volného pěšce na f sloupci. Tomáš stojí vyrovnaně, ale jako tradičně má už málo času, celkově mi naskakují vrásky na čele, tenhle zápas vypadá na prohru.

První se vzdává Wiktoria, která se mohla ale vzdát už mnohem dřív - 2:1, následuje v beznadějné pozici Antoni a rázem je vyrovnáno 2:2. Radim Kosňovský zručně kombinuje hrozby vidliček jezdcem s postupem svého pěšce, ale soupeř kontruje hrozbou matu dvěma věžemi. V rozhodující chvíli Radim nenajde asi vyhrávající tah (dle pozdější bouřlivé analýzy na místě v předsálí) v komplikované pozici a o chvíli později mu unikne i možnost udržet remízu věčným šachem. Soupeř přechází vynuceně do vyhrané pěšcovky a už prohráváme 2:3. Dawid na 1. stojí špatně, má krále odříznutého na první řadě a soupeřův král a jezdec už se chystají přiblížit se a stáhnout smrtící matovou smyčku. Tomáš má někde kolem 25. tahu minutu na hodinách, ale blicá zatím statečně. Radim Polák získává na 4. pěšce a partii převádí do věžovky. Bojím se ale, že pěšec navíc na výhru stačit nebude. Soupeř je ale jiného názoru a v pozici, kterou bych osobně tahal ještě dlouho (a řekl bych, že byla opravdu remízová), se vzdává. Proč ne :) Vyrovnáno 3:3.

Po skončení časovky dostává Tomáš nabídku remízy, ale stojí už se dvěma věžemi lépe než soupeř s jeho dámou. Král bílého je v nebezpečí, zatímco Tomášův je v relativním klidu. Tomáš musí hrát dál, i kdyby nechtěl - Dawid stojí na prohru a za pár minut se musí vzdát.

Poslední partie pokračuje po dlouhém Tomášově přemýšlení. Soupeř naštěstí neklade příliš velký odpor a mění se dáma za věž a jezdce. Koncovka věže proti střelci je pak díky pěšcové převaze na královském křídle vyhraná a soupeř se vzdává a konečně po dlouhém boji pečetí konečný výsledek zápasu na 4:4.

Před zápasem jsem věřil, že dokážeme zápas v tak silné sestavě vyhrát, ale po daném průběhu je remíza cenným úspěchem. Na prvním místě zůstáváme jen díky lepšímu skóre a vypadá to, že o vítězi soutěže se rozhodne až v předposledním kole ve vzájemném zápase s Chotěbuzí.

O shrnutí zápasu "C"éčka poprosím kapitána Davida.

Výsledky

Šach.5  Rychvald "B"ELO-1  Slavoj Český Těšín "B"ELO4:4
1     Klementowski, Dawid 1928 -     Gibiec, Ernest 2118 0 - 1
2     Cieslak, Wiktoria 1869 -     Malyrz, Ladislav 1946 0 - 1
3     Fritz, Antoni 1898 -     Novotný, Radim 1909 0 - 1
4     Polák, Radim 1898 -     Stoklasa, Jiří 1930 1 - 0
5     Kosňovský, Radim 1624 -     Ruman, Martin 1826 0 - 1
6     Hanák, Tomáš 1763 -     Bažanowski, Stanislav 1000 1 - 0
7     Brzezny, Petr 1845 -     Konderla, Matěj 1121 1 - 0
8     Martínek, Václav 1778 -     Brozda, Daniel 1000 1 - 0

Minizápis k Céčku

Děkuji Petrovi za vyčerpávající popis zápasu Béčka. Bohužel já tak výřečný být nemůžu - skončil jsem totiž brzy a jel s bacilem domů, moc z partií kamarádů jsem neviděl.

Zápas Céčka byl zajímavý ještě před svým začátkem. Na nešťastně sestavenou soupisku jsem si stěžoval již dříve, znovu plakat nad rozlitým mlékem nemá význam. Když byl tedy Jirka na lyžařském kurzu a Zdeněk měl šichtu, tak hrozilo, že budeme k zápasu nastupovat nekompletní. K tomu přidejme (již tradiční) zmatky při komunikaci s hráči a o zábavu je postaráno.

Nakonec jsme se tedy nějak sešli, i když Radek Budnik zamrzl s otcem v Bělotíně a přijet nakonec nezvládl.

Rychle to vypadalo špatně na 7. desce. Danek (po kolikáte již?) rozehrál partii naivně na šustrmat, nedal si pozor a přišel o věž, a i když pak (polo)radostně běhal po sále a oznamoval několikrát mat dvěmi tahy, tak na šachovnici se nic podobného nekonalo, soupeř si Dankovy hrozby pohlídal a s přehledem vyhrál.

Špatně vypadala i pozice Jirky Hradila na 6. šachovnici. Silný soupeř zahrál proti našemu hráči Evansův gambit, Jirka v neznámém terénu brzy sešel na scestí, přišel o figuru a o chvíli později musel vzdát.

U mě v partii se toho bohužel moc nedělo. Od zahájení bylo zřejmé, že soupeř chce pouze remizovat, měnil figury, pokud to jen trochu šlo, a mě se bohužel nepodařilo vymyslet žádný smysluplný plán, kterým bych hru trochu zkomplikoval. Ještě před 20. tahem jsem tak přijal nabídku remízy.

Pár postřehů mám ještě k partii Vlastíka, zbytek partií jsem neviděl snad vůbec (budu rád za postřehy hráčů v diskuzi). Pan Tyburec rozehrál bílými svůj klasický systém s dvojdomkem á la ježek, poté trochu Vlastíka zatlačil na královském křídle, ale se našemu hráči se podařilo šikovným manévrováním všechny hrozby soupeře odrazit. Když jsem odcházel, byla pozice na šachovnici dost zavřená. Vlastík už v té době stal asi o chlup lépe, v bílém táboře totiž vzniklo několik slabin způsobených útočným postupem pěšců.

Výsledky

Šach.6  Rychvald "C"ELO-9  ŠK Karviná "C"ELO3½:4½
1     Brezík, Petr 1795 -     Konečný, Vladimír 1887 ½ - ½
2     Crha, Břetislav 1765 -     Lang, Miloš 1891 ½ - ½
3     Semančík, David 1759 -     Folwarczný, Jiří 1312 ½ - ½
4     Havlík, Vlastimil 1729 -     Tyburec, Zdeněk 1619 1 - 0
5     Šejda, Karel 1612 -     Krajčovič, Filip 1648 1 - 0
6     Hradil, Jiří 1000 -     Sobek, Rostislav 2018 0 - 1
7     Beran, Daniel 1076 -     Tyrlík, Rostislav 1440 0 - 1
8     Budník, Radek 1000 -     Stetz, Jan 1563 0 - 1Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.